Durakta Dolmus Beklerken Ilçenin Tarihini Okuyorlar

Tokat’in Niksar ilçesinde bir okul tarafindan yapilan proje ile durakta dolmus bekleyenler Niksar tarihini okuma firsati buluyor.

Durakta Dolmus Beklerken Ilçenin Tarihini Okuyorlar
Niksar Prof. Dr. M. Erol Turaçli Fen Lisesi ögrencileri danismanlari Tarih ögretmeni Davut Günes rehberliginde Niksar yerel tarihi ile ilgili arastirma yaparak yaptiklari çalismayi ilçede Cumhuriyet Caddesi Hal yerinde bulunan dolmus duragina asarak sergilediler. Niksar’da dünyanin ilk su degirmeninin insa edilmesi ve bu yönüyle Niksar’in endüstri baskenti sayilmasi, Niksar’a tarih boyunca verilen isimler, 1336’da Niksar’in Anadolu’nun 5. büyük ekonomisi olmasi, Milli Mücadele esnasinda yapilan mitingler, Kuvay-i Milliyeci Niksar çeteleri, Niksarlilarin uçak alarak Türk Hava Kuvvetlerine bagislamasi, Niksar’a yapilan göçler ve Niksar’da yasanan depremler hakkinda yapilan arastirmalar durakta bekleyenler ve yoldan geçenler tarafindan ilgiyle karsilandi.

Durakta sergilenen arastirmalari okuyan vatandaslar bir yandan dolmus beklerken bir taraftan kendi tarihimizle ilgili böyle önemli konulari ögrenmek bizi ziyadesiyle memnun etmektedir ifadesini kullanarak, bu çalismanin devam etmesini istediklerini yeni yapilan arastirmalarin da durakta mutlaka sergilenmesi gerektigini söylediler. Vatandaslar ayrica ilçedeki bütün otobüs duraklarinin tarih bilgileri ile donatilmasinin çok faydali olacagini belirttiler.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI