Kolombiya Ve Venezuela Liderleri 2019 Yilindan Bu Yana Ilk Kez Bir Araya Gelecek

Kolombiya Disisleri Bakanligi, Kolombiya Devlet Baskani Gustavo Petro’nun yarin Venezuela Devlet Baskani Nicolas Maduro ile görüsecegini açikladi. Iki ülkenin liderleri, 2019 yilinda iki ülke arasindaki iliskilerin bozulmasinin ardindan ilk kez bir araya gelecek.

Kolombiya ve Venezuela liderleri, 2019 yilinda iki ülke arasindaki iliskilerin bozulmasinin ardindan ilk kez bir araya gelecek. Kolombiya Disisleri Bakanligi tarafindan yapilan açiklamada, Kolombiya Devlet Baskani Gustavo Petro’nun yarin Venezuela’nin baskenti Karakas’ta Venezuela Devlet Baskani Nicolas Maduro ile ögle yemeginde bir araya gelecegi aktarildi. Görüsmede, iki ülke arasindaki iliskiler, sinirlarin yeniden açilmasi ve Venezuela’nin Amerikalilar Arasi Insan Haklari sistemine tekrar dahil edilmesi konularinin ele alinacagi bildirildi.

Petro’nun görüsmede bölge ekonomisini canlandirma, Latin Amerika blogunun çikarlari ve Amazon’un korunmasini gündeme getirmeyi amaçladigi belirtilirken, bulusmanin 6-18 Kasim tarihleri arasinda yapilacak Birlesmis Milletler Iklim Degisikligi Konferansi (COP27) öncesi Devlet Baskani Petro’nun ön görüsme programinin bir parçasi oldugu bildirildi.

Venezuela ile Kolombiya arasindaki iliskiler, 2019 yilinda Kolombiya hükümetinin Juan Guaido’yu Venezuela’nin mesru lideri olarak tanimasinin ardindan bozulmustu. Kolombiya’da 7 Agustos 2022’de iktidara gelen solcu Gustavo Petro, ülkesinin Venezuela’ya karsi tutumunu degistirmis, iki ülke arasindaki sinirin ve büyükelçiliklerin yeniden açilmasini saglamisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI