İstanbul'da flaş kısıtlama kararı! 13.00'a kadar...

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, saat 13.00'a kadar İstanbul'da toplu taşıma ve görevli araçlar dışındaki özel araçların trafiğe çıkışına müsaade edilmeyeceğini duyurdu. İBB Karla mücadelede sınıfta kalırken vatandaşın tepkisi yoğun oldu. İstanbul'da Valilik koordinasyonunda ilerleyen afet koordinasyonu, AK Partili belediyelerin seferberliği ve alınan kısıtlama kararları dahil işte karla mücadelede son durum.

İstanbul'da flaş kısıtlama kararı! 13.00'a kadar...
İstanbul'da flaş kısıtlama kararı! 13.00'a kadar...
Karla mücadelede İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Twitter hesabından yaptığı açıklamada İstanbul genelindeki bir kısıtlama kararını duyurdu. Yerlikaya 'Saygıdeğer İstanbullular, Alınan son meteorolojik raporlara göre, ilimizde olumsuz hava koşulları devam etmektedir. Bu nedenle; Bugün saat 13.00'e kadar; toplu taşıma ve görevli araçlar dışındaki özel araçların trafiğe çıkışına müsaade edilmeyecektir' ifadelerini kullandı.

13.00'A KADAR ÖZEL ARAÇLARA KISITLAMA

İstanbul'da Valilik kararıyla saat 13.00'a kadar özel araçların trafiğe çıkması yasaklandı. Kararı AKOM marifetiyle çalışmaları yütüren İstanbul Valisi Ali Yerlikaya duyurdu
Son dakika | İstanbul'da flaş kısıtlama kararı! Vali Yerlikaya duyurdu

5 BİNDEN FAZLA VATANDAŞ TAHLİYE EDİLDİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptığı son dakika açıklamasında kar yağışı nedeniyle yolda mahsur kalan 5 bin 57 kişinin tahliye edildiğini, 3180 kişinin de otel, misafirhane ve yurtlara yerleştirildiğini bildirdi. Vali Yerlikaya, Twitter'dan yaptığı açıklamada, şu bilgileri paylaştı:

'Kıymetli İstanbullular, saat 05.30 itibarıyla yolda mahsur kalan 5057 hemşerimizi tahliye ederken, 3180 hemşerimizi de otellere, misafirhanelere ve yurtlara yerleştirdik. Olumsuz hava koşullarıyla mücadelemiz devam ediyor.'

METRO VE TRAMVAY ANCAK ÇALIŞIR HALE GETİRİLEBİLDİ


Bakanlık sorumluluğundaki Marmaray sabaha kadar ücretsiz hizmet verirken İstanbul'da yoğun kar yağışı nedeniyle dün akşam durdurulan Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay hattı seferleri yeniden başlatıldı. Metro İstanbul'un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 'T5 Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattı'mızda seferlerimiz yapılmaya başlanmıştır.' ifadesine yer verildi.

BAKAN SOYLU MAHSUR KALAN VATANDAŞLARI ZİYARET ETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yoğun kar yağışının yaşandığı İstanbul'un Bağcılar ilçesinde incelemelerde bulundu ve araçlarında mahsur kalanları ziyaret etti.

BAŞKAN ERDOĞAN'IN TALİMATIYLA BAKANLAR BÖLGEDE

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine İstanbul'a gelen Bakan Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve AFAD Başkanı Yunus Sezer, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğünde kentteki kar yağışıyla ilgili gelişmelere ilişkin bir toplantı yaptı. Bakan Soylu, toplantının ardından incelemelerde bulunmak üzere Bağcılar'a geçti.

EKSİKLİKLER İÇİN SEFERBERLİK

Soylu, yoğun kar yağışının yolları kapatması nedeniyle Bağcılar'dan yaklaşık 4 kilometre boyunca uzun araç kuyruklarının oluştuğu Başakşehir istikametine doğru yürüyerek incelemelerde bulunurken, araçlarında mahsur kalanları da ziyaret etti. Bölgedeki gözlemlerini ve yaşanan aksaklıkları, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğünde karla mücadele için kurulan kriz merkezinde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'ya ileten Soylu, eksikliklerin giderilmesi için talimat verdi.

KAMU PERSONELİ BUGÜN İDARİ İZİNLİ

İstanbul'da karla mücadele devam ederken alınan ilk karar ise yine Vali Ali Yerlikaya tarafından duyuruldu. Buna göre İstanbul genelinde işlerin aksatılmaması kaydıyla tüm kamu personeli tüm gün idari izinli sayıldı

İBB İSTANBUL'U KENDİ HALİNE BIRAKTI, VATANDAŞLAR BİRBİRİNİN YARDIMINA KOŞTU

Habibler Arnavutköy yolunda restoran işleten esnaf, yolda kalan vatandaşlara çay ikramında bulundu. İstanbul'da etkili olan kar yağışı nedeniyle birçok sürücü yolda kaldı. Habibler-Arnavutköy yolunda yolda kalan sürücülerin yardımına esnaf koştu. Bölgede restoran işleten bir esnaf, sürücülere termosla çay ikramında bulundu. Yolda kalan sürücüler ise çay ikramını memnuniyetle karşıladı. Sürücülere ikramda bulunan esnaf 'Tüm esnaflarımızı zor günde İstanbullu vatandaşlarımızın yanında olmaya davet ediyoruz' ifadelerini kullandı.

HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

İstanbul'da kar yağışı nedeniyle kapanan TEM Otoyolu'nda araç kuyruğu gece boyu devam etti. Tem otoyolundan son durum drone ile havadan görüntülendi.

İstanbul'da kar yağışı ve tipi nedeniyle TEM Otoyolu ulaşıma kapandı. TEM İSTOÇ mevkiinde oluşan uzun araç kuyrukları gece boyu devam etti. Kilometrelerce uzanan araç kuyruğu drone ile havadan görüntülendi. İstanbul ulaşımının ana damarlarından olan TEM otoyolunda havadan çekilen görüntüler adeta araç mezarlığını andırdı. Birçok sürücünün trafik nedeniyle araçlarını terk ettiği görüldü.

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU'NUN BALIK RESTORANI FOTOĞRAFLARI TEPKİYE NEDEN OLDU

İstanbul'da karla mücadele konusundaki tedbirsizlik ve yetersizliğin özellikle yolda kalan ve evde yakınlarını bekleyen vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandığı dakikalarda saatlerce karla ilgili bir açıklama yapmayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Sarıyer'de bir balık restoranına gittiği görüntüler ortaya çıktı.

Bu görüntüler sonrası sosyal medyada büyük tepki patlamalası oldu.

DONMAMAK İÇİN EN UYGUN YERLERE BIRAKIP GİTTİLER

Bİrçok vatandaş evine yürüyerek gidebileceğini düşündüğü noktalarda araçlarını düşünmeden bırakıp gitti

Türk Kızılayı ekipleri, İstanbul'da karda mahsur kalan vatandaşlara çorba, su, içecek ve kumanya dağıttı. Kızılay ekipleri, yurt genelinde karla mücadele eden bölgelerde yolda mahsur kalan vatandaşlara yiyecek yardımının yanı sıra çeşitli konularda destek oldu. Yoğun kar yağışı nedeniyle binlerce insanın saatlerce yollarda mahsur kaldığı İstanbul'da Kızılay ekipleri, vatandaşlara kumanya ikramında bulundu. Kemerburgaz, Beylikdüzü, Arnavutköy, Silivri, Esenyurt, Tekstilkent, Bayrampaşa, Çatalca gibi ilçelerde kar yağışı nedeniyle kapanan yollarda vatandaşlara destek veren Kızılay gönüllüleri, yaptıkları hazırlıklarla, çorba, atıştırmalık malzeme, su, içecek ile kumanya dağıttı. Vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan gönüllüler, yolda kalan vatandaşların araçlarına zincir takmalarına da yardımcı oldu.

ŞEHİRLERARASI OTOBÜS ÇIKIŞLARINA DA KISITLAMA GETİRİLDİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya İstanbul kar mücadelesinde son duruma ilişkin yaptığı açıklamada otogarlarda şehirlerarası otobüslerin çıkış kısıtlamasının 13.00'a kadar uzatıldığını duyurdu. Vali Yerlikaya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 'İlimizde Esenler, Harem ve cep otogarlarındaki tüm şehirlerarası otobüslerin çıkış kısıtlaması bugün (SALI) saat 13.00'e kadar uzatılmıştır' ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar yollarda kalan araçlarıyla birlikte kar ve buza adeta esir olurken yol üzerinde 15 santimetreyi aşan kar ve buz kütlesi oluştuğu görüldü.

KÖPRÜLERDE DENETİM VAR

İstanbul'da yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle Valilik yeni tedbirler aldı. Alınan tedbirler kapsamında saat 13.00'e kadar özel araçların trafiğe çıkması yasaklandı. Köprüler ve Avrasya Tüneli'nde polis denetimler yapıyor.

İstanbul Valiliği, bugün saat 13.00'e kadar toplu taşıma ve görevli araçların dışındaki özel araçların trafiğe çıkmasını yasakladı. Alınan karar üzerine polis ekipleri köprüler ve Avrasya'da çift yönlü kontrol noktası oluşturarak özel araçlara izin vermedi. Avrasya Tünelinde izin verilmeyen özel araçlar trafikte uzun kuyruklar oluşturduğu görüldü. Trafiğe çıkan sürücülerin alınan tedbir kararından haberleri olmadığını belirtti.