İkinci el arabada kilometre dolandırıcılığı o hizmetle önlenecek!

Sahibinden ikinci el arabada dolandırıcılar kilometre sıfırlama hilesi ile araç sahibi olmak isteyenleri mağdur ediyorlar. Mağduriyetler nedeniyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren PTT AŞ'den alınan bilgiye göre, 2017 yılında Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü ile PTT AŞ arasında "Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair Protokol" imzalandı. Protokol ile birlikte araçların muayenesi sırasında sisteme girilen kilometrelerin en güvenilir ve doğru şekilde öğrenilebilmesine olanak sağlıyor

İkinci el arabada kilometre dolandırıcılığı o hizmetle önlenecek!
PTT AŞ ile Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından ikinci el araç satışlarında kilometre sıfırlanması veya düşürülmesi sebebiyle ikinci el araç satışlarında kilometre sıfırlanması veya düşürülmesi sebebiyle yaşanan mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla sunulan hizmetten 6 milyonu aşkın kişi yararlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren PTT AŞ'den alınan bilgiye göre, 2017 yılında Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü ile PTT AŞ arasında 'Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair Protokol' imzalandı.

Protokol kapsamında PTT AŞ tarafından hizmete sunulan uygulamalarla ikinci el araçların satışında sıkça rastlanan kilometre sıfırlanması ve düşürülmesi konusundaki mağduriyetler engellendi.

HİZMET, ARAÇLARIN KİLOMETRELERİNİN DOĞRU ŞEKİLDE ÖĞRENİLEBİLMESİNİ SAĞLIYOR
Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünce PTT AŞ ile paylaşılan verilere, Şirketin hizmete sunduğu uygulamalar üzerinden aracın plaka veya şasi numarası girilerek ulaşılabiliyor.

Hizmet, araçların muayenesi sırasında sisteme girilen kilometrelerin en güvenilir ve doğru şekilde öğrenilebilmesine olanak sağlıyor.

Protokol kapsamında araçların muayene tarihi ve kilometresine ilişkin bilgiler 6 milyonu aşkın kişi tarafından sorgulanırken, 'araç hasar sorgulama' yoluyla bugüne kadar yapılan sorgulama adedi 20 bini geçti.

'KİLOMETRE SIFIRLANMASI VE HASARLI ARAÇLARIN SATIŞINA İLİŞKİN ŞİKAYETLER ARTTI'
PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, son zamanlarda ikinci el araç satışları konusunda vatandaşların yaşadıkları mağduriyetlerin basına yansıdığını belirterek, hem kilometre sıfırlanması ve düşürülmesi hem de hasarlı araçların satışına ilişkin şikayetlerin arttığını söyledi.

Araçların muayene tarihi ve kilometresi ile hasar kaydı sorgulama hizmetlerine vatandaşların yoğun talep gösterdiklerini dile getiren Gülten, 'Vatandaşlarımız, Şirketimizin bu hizmetinden yararlanarak aracın gerçek kilometresini öğrenebilirler. Böylece satış sonrasında herhangi bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçebilirler.' dedi.