'Hatay Devleti Resmi Gazetesi' Kitabi Hatay'da Tanitildi

"Hatay Devleti Resmi Gazetesi" kitabi Hatay’da gerçeklesen panelde tanitildi.

'Hatay Devleti Resmi Gazetesi' Kitabi Hatay'da Tanitildi
Basin Ilan Kurumu (BIK), Fransiz isgalinden sonra 2 Eylül 1938’de Iskenderun sancaginin bagimsizligini ilan etmesi ile kurulan Hatay Devleti’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne katilma karari aldigi 29 Haziran 1939 tarihine kadar olan sürede aldigi kararlari bir kitapta topladi. BIK yayinlarindan çikan ve Prof. Dr. Zakir Avsar ile Doç. Dr. Mücahit Küçükyilmaz imzasiyla yayimlanan "Hatay Devleti Resmi Gazetesi" kitabi Hatay’da gerçeklesen panelde tanitildi.

BIK Genel Müdürü Ridvan Duran, “Birilerine Hatay’in siyaset malzemesi yapilmayacagini, fitne meselesi yapilmayacagini resmi evraklarla birlikte göstermis olduk” dedi.

Basin Ilan Kurumu’nun 61 yillik bir kurum oldugunu söyleyen BIK Genel Müdürü Ridvan Duran, panelde yaptigi açilis konusmasinda “Zakir ve Mücahit beyin emekleriyle hazirlanmis Hatay Devleti’nin resmi gazetelerinin tipkibasimi ve Latinize edilmesini sagladik. Hocamizin degerli çalismalari ile bunu kitap haline getirdik. Daha öncesinde de Ayasofya, 15 Temmuz gibi kitaplarimiz oldu. Bunlar sadece gazetelerde kalmasin, biz bunlari gün yüzüne çikaralim, tarihe taniklik etsinler istiyoruz. Hatay Devleti Resmi Gazetesi kitabinin bu döneme gelmesi aslinda iyi oldu. Bir takim fitne fesat tohumlarinin ekildigi, bir dönemde Hatay’in bir Türk devleti oldugunu, istiklalini kazanmis insanlarin anayurda baglanmasinin dönemini anlatan ve o dönemde bu mecliste alinan kararlarin resmi gazetede yayinlanmasiyla ilgili somut belgeleri yayinlamis olduk. Birilerine Hatay’in siyaset malzemesi yapilmayacagini, fitne meselesi yapilmayacagini resmi evraklarla birlikte göstermis olduk, bu konuda çok önemli bir çalisma oldu” dedi.

Hatay’in çok stratejik bir cografya oldugunu ifade eden Hatay Valisi Rahmi Dogan ise, “Hatay bugün Türkiye’nin güneyinde Suriye’nin ve Irak’in kuzeyinde olusturulmaya çalisilan terör koridorunun önüne bir set gibi durmakta. Bugün eger PKK terör örgütünün Akdeniz baglantisi kurulamamis ise, bunun tek sebebi Hatay’in stratejik önemidir. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaslari, Tayfur Sökmen ve arkadaslari o gün bu durumu görerek Hatay’in ne kadar önemli oldugunu ve Anavatan’a katilmasinin ne kadar önemli oldugunu görmüsler ve bunun mücadelesini vermisler. Bu kapsamda Basin Ilan Kurumu’nun yaptigi güzel bir çalisma, çok güzel bir eser ortaya çikti. Bu eserde, o günkü Hatay ile ilgili, sosyal yapi, ekonomik, ticari yapiyla ilgili nelerin yapildigi ne tür kararlarin alindigi ile ilgili güzel bilgiler veriyor. Emegi geçen herkese sükranlarimi sunuyorum” dedi.

AK Parti Hatay Milletvekili ve TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Baskani Hüseyin Yayman ise, Anavatan’a katilmadan önce kurulan Hatay Devleti Meclisi’nin 40 kisiden olustugunu belirterek, “Bu mecliste, 22 Sünni Türk, 9 Arap Alevi’si, 2 tane Sünni Arap, 5 tane Ermeni ve 2 tane de Rum Ortodoks milletvekilimiz vardi. 40 kisiden olusan bu milletvekilleri, Hatay Devleti’nin Meclisi’nde, Hatay anavatana katilsin mi, katilmasin mi oylamasinda oybirligiyle ‘Evet biz Türkiye’ye, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurdugu Cumhuriyet’e katilmak istiyoruz’ dedi.

Hepsini minnetle ve sükranla aniyoruz. General Sükrü Kanatli önderligindeki kahraman Türk askerimiz bizim Kurtulus Caddesi’nden Antakya’ya girdiginde Hataylilar, onlari bir tane pankartla karsiladilar. O pankartta ‘Sen ben yok biz variz’ yaziyordu. Iste Hatay’i Anavatana kazandiran ruh ‘biz’ ruhudur. Bugün de bu ruha her seyden çok ihtiyaç var. Hatay’in mesaji çok nettir bir ve beraber oldugumuzda her zaman büyüyecegiz ve insallah Cumhuriyetimizi çok daha ileri noktaya getirecegiz” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.