Matbaanin Ön Sözü 'Basmaci Ibrahim Efendi' Müteferrika Sergisi Açildi

Cumhurbaskani Erdogan'in esi Emine Erdogan'in katilimiyla açilan sergide, ilk Türk matbaasi olarak tarihe geçen Müteferrika Matbaasi'nin öyküsünün yansitildigi eserler yer aliyor.

Matbaanin Ön Sözü "Basmaci Ibrahim Efendi" Müteferrika Sergisi, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in esi Emine Erdogan'in katilimiyla açildi.

Cumhurbaskanligi Millet Kütüphanesi Selçuklu Müze ve Sergi Salonu'ndaki sergide, ilk Türk matbaasi olarak tarihe geçen, 1727'de kurulup 1729 yilinda ilk kitabin basildigi Müteferrika Matbaasi'nin öyküsü, basilan kitaplar, diger eserlerle ziyaretçilere sunuluyor.

Müteferrika Matbaasi'nda basilmis, Türkiye'nin farkli kütüphane ve arsivlerinde bulunan 22 ciltten olusan 17 önemli kitabin bulundugu sergide, Ibrahim Müteferrika'nin kaleme aldigi ve tercümelerini yaptigi eserler, matbaada kullanilan kursun baski harfleri, Osmanli matbaasinin kurulus süreci, kurucu kadrosu ve dönemin tasavvurunu ortaya koyan arsiv evraklari ile vefatinin ardindan basilan eserler yer aliyor.

Bu eserleri ilk kez bir araya getiren sergi, Islam dünyasinda bir Müslüman tarafindan isletilen ilk matbaa olma özelligi tasiyan Müteferrika Matbaasi'nin, ilim tarihinde üstlendigi görevi de ortaya koyuyor.

Sergi, 30 Aralik'a kadar sanatseverler tarafindan gezilebilecek.

- "Müteferrika'nin kayitlari ilk defa bu sergide bulunuyor"

Cumhurbaskanligi Kütüphaneler Daire Baskani Ayhan Tuglu, sergiye iliskin AA muhabirine yaptigi açiklamada, Ibrahim Müteferrika'nin, 1700'lü yillarda yasayan Macar asilli bir Osmanli tebaasi oldugunu hatirlatti.

Osmanli'da matbaanin kurulmasina 1727'de baslandigini ve 1729'da basilan ilk kitabin Vankulu Lügati oldugunu belirten Tuglu, matbaada toplamda 22 ciltten olusan 17 kitabin basildigini dile getirdi.

Müteferrika'nin bir süre sonra matbaayi kapatmak zorunda kaldigini ifade eden Tuglu, sunlari kaydetti:

"Basmis oldugu kitaplarin yüzde 60'indan fazlasi satilmiyor. Ölümünden sonra da post Müteferrika dedigimiz bazi kitaplar tekrar yeni baskiya giriyor. Daha önce sergiler açilmisti ama bu kadar çesitlilik yoktu. Özellikle Müteferrika'nin basmis oldugu 17 kitap, ölümünden sonra matbaada basilan kitaplar, Müteferrika hakkindaki Osmanli arsivinden aldigimiz belgeler ve Müteferrika'nin kayitlari ilk defa bu sergide bulunuyor. Ayrica Müteferrika'nin kendi el yazisiyla yazmis oldugu yazmalar var. Özellikle Islamiyet'i seçtikten sonra yazdigi Islamiyet hakkindaki önemli bir kitap var. Matbaada o günkü teknolojide kullanilan kursun harfler de bulunuyor sergimizde."

Ayhan Tuglu, sergideki kaynaklarin büyük çogunlugunun, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Baskanligi Süleymaniye Kütüphanesi ile Milli Kütüphane'den getirildigini, belgelerin ise Osmanli Arsivleri'nden geldigini aktardi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI