TSKB Ve Escarus'tan Türkiye'nin Iklim Direncini Artiracak Somut Öneriler

Escarus Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak: 'Iklim Anlasmasi'ndan AB Yesil Mutabakati'na ve IMF'nin yesil toparlanma çagrisina kadar küresel düzeyde karsilik gören bütün politika metinleri yesil bir tutum öneriyor'

Türkiye Sinai Kalkinma Bankasi (TSKB) ve sürdürülebilirlik çözümleri ile is dünyasinin dönüsümü yönünde danismanlik hizmeti veren istiraki Escarus'un iklim finansmani sponsorlugunu üstlendigi, Çevre ve Sehircilik Bakanligi, Istanbul Teknik Üniversitesi (ITÜ) ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Dernegi'nin (SÜT-D) ana destekçisi oldugu 7. Istanbul Karbon E-Zirvesi gerçeklestirildi.

TSKB'den yapilan açiklamaya göre, "Iklim Dirençli Türkiye Için Yesil Toparlanma Atik ve Enerji Yönetiminin Rolü" baslikli zirvede, Türkiye'nin iklim direncinin yükseltilmesinin yani sira ekonomi ve is dünyasina yönelik strateji ve uygulamalar ele alindi.

Escarus moderatörlügünde gerçeklesen ve TSKB, Türkiye Kalkinma ve Yatirim Bankasi ile Avrupa Imar ve Kalkinma Bankasi (EBRD) yöneticilerinin panelist olarak yer aldigi "Yeni Yesil Yol: Firsatlar ve Zorluklar" baslikli oturumda, yesil strateji ve yaklasimlar konusunda güncel yönelimler, firsatlar, zorluklar ve beklentiler degerlendirildi.

- TSKB'ye "Yenilikçi Sürdürülebilir Finansman Çözümleri" kategorisinde ödül

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Dernegi'nin karbon ayak izini düsürerek Türkiye'nin iklim krizine karsi direncini artiran kuruluslari ödüllendirdigi zirvede TSKB, "Yenilikçi Sürdürülebilir Finansman Çözümleri" kategorisinde ödüle layik görüldü.

Açiklamada zirvedeki konusmasina yer verilen Escarus Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak, Avrupa Yesil Mutabakati'nin sadece bir karbon ticareti meselesi degil, büyük bir zihni dönüsümün isaret fisegi oldugunu belirterek, sunlari kaydetti:

"Bütün bu süreci özetlemek için 3 kritik kelime oldugunu düsünüyoruz. Birincisi, ‘yeni.’ Çok eskiden beri dünyanin çok çesitli bölgelerinde birtakim yipratici hava olaylari meydana gelirdi. Artik bu olaylarin tekrarlanma sikliklari ve siddetleri artmaya basladi. Bu sene Akdeniz kusagindaki birçok Avrupa ülkesi yangin felaketleriyle mücadele etti. Karadeniz Bölgesi çok siddetli sel felaketleriyle karsi karsiya kaldi. Teksas'ta, eyaletin sakinlerini konfor standartlari açisindan neredeyse 100 sene öncesine döndüren, elektriksiz ve dogal gazsiz birakan ve bir anda bastiran dehset kis sartlari yasandi. Dolayisiyla bastan asagiya 'yeni' bir durumla karsi karsiyayiz.

Neden ‘yesil’? Çünkü bu yeni duruma üretilecek cevabin temel rengi yesil. Iklim Anlasmasi'ndan AB Yesil Mutabakati'na ve IMF'nin yesil toparlanma çagrisina kadar küresel düzeyde karsilik gören bütün politika metinleri yesil bir tutum öneriyor. Son olarak ‘yol.’ Iklim degisikligiyle mücadelede bir mutabakat saglanmasi çok uzun süre aldi ama geldigimiz nokta itibariyla bu uzun ince yol, çok seritli bir otobana dönüsüyor. Artik Biden yönetimiyle birlikte ABD'nin, yeni pozisyonu ile Çin'in, kita Avrupa'sinin ve Ingiltere'nin karsilikli müzakere ve liderligi ile yürütülen yeni bir döneme girdigimizi görüyoruz."

- "Finansmanlara ulasmak için iklim risklerini gündemimize almamiz gerekiyor"

TSKB Mühendislik ve Teknik Danismanlik Bölümü Grup Yöneticisi Tulu Ertem de iklim krizinin sirketlerin finansal boyutunu da etkiledigini vurguladi.

Ertem, su degerlendirmelerde bulundu:

"Artik finansmanlara ulasmak için iklim risklerini devlet ve özel sektör olarak gündemimize almamiz gerekiyor. Enerji ve kaynak verimliligi ile döngüsel ekonomi önümüzdeki dönemde yatirim yapmamiz gereken alanlar. Bu konulara odaklandigimiz takdirde uluslararasi finansmandan aldigimiz pay yükselecektir. Bu dönemi bir firsat olarak görmeliyiz. Öte yandan, iklim degisikligi artik dört mevsim gibi bir gerçek haline geldi. Iklim degisikligini mutlaka çocuklarimizin egitimine bir ders olarak girmesi gerekiyor.

Temel amacimiz, emisyonu yerinde azaltmak olmali. Aslinda çok basit önlemlerle çok ciddi azaltimlar saglayabiliyoruz. Örnegin, yangin söndürücü gazi. Mevcut gaz yerine sera gazi etkisi daha düsük gaza geçis yaparak gaz kaçaklari nedeniyle ortaya çikan emisyonlarda ciddi azaltimlar saglayabilecegimizi gördük. Ayrica elektrikli araca geçis ve mevcut makine ekipmanlarimizi yenileme gibi önlemlerle kisa sürede hedeflerimize ulasabilecegimizi öngörüyoruz."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.