Adana'da Filyasyon Ekibine Biçakli Saldiri Kinandi

Adana’da filyasyon ekibine yapilan biçakli saldiri kinandi. Saglik-Sen Adana Sube Baskani Bekir Nennioglu, “Bundan sonra bir ekip kurduk, gerekirse dayak atana biz de dayak atacagiz. Ne diyorsunuz arkadaslar. Olmaz böyle sey. Arkadaslarimiz her gün tehdit altinda” dedi.

Adana'da Filyasyon Ekibine Biçakli Saldiri Kinandi
Geçen pazar günü merkez Seyhan ilçesi Onur Mahallesi’nde Dis Hekimi Mehmet Ali Mehmet, saglik görevlisi Sule Kusdemir ve soför Hanifi Aslan, korona virüs testi pozitif çikan 63 yasindaki bir hastaya ilaç vermek için mahalleye gitti. Bu sirada bir kisi saglik çalisanlarina biçakla saldirirken, baska kisiler de darp etmeye çalisti. Bazi vatandaslar olaya müdahale edip saglik çalisanlarinin mahalleden çikmasini sagladi. Saglik çalisanlari Sakirpasa Polis Merkezi’ne giderek kendilerine saldiranlar hakkinda sikayetçi oldu. Polis ekipleri, saglik çalisanlarina saldiran sahislari gözaltina aldi. Seyhan Devlet Hastanesi’nde sabaha kadar müsahede altinda kalan çalisanlar, saglik durumlarinin iyi olmasi sebebiyle taburcu edildi.

“Saglik çalisanlari derinden yaralaniyor”

Saglik-Sen Adana Subesi üyeleri bugün saglik çalisanlarina yapilan saldiriyi kinadi. Saglik-Sen Adana Sube Baskani Bekir Nennioglu, “Filyasyon ekibine saldiran veya öldürmeye çalisan kendini bilmezleri, aymaz adamlari siddetle kiniyoruz. Öte yandan korona virüs vakalarinda artisin yasandigi, yogun bakim yataklarinin doldugu, birçok ilde saglik çalisanlarinin izinlerinin iptal edildigi agustos ayinda da siddet hiç durmadi. Büyük fedakarlik gösteren saglik çalisanlari, agustos ayi boyunca 16 siddet vakasiyla karsilasti. 39 saldirgan tarafindan gerçeklestirilen olaylarda 36 saglik çalisani magdur oldu. Agustos ayinda

önceki 2 aya göre siddette artis yasandigi görülmektedir. Ilgili kurumlarin harekete geçmemesi, gerekli önlemlerin alinmamasi, cezai müeyyidelerin yeterince uygulanmamasi, maalesef her ay siddetin boyutunun artmasina neden olmaktadir. Bu durum hem saldirganlari cesaretlendirmekte hem de saglik çalisanlarini derinden yaralamaktadir” diye konustu.“Arkadaslarimiz her gün tehdit altinda”

Nennioglu, saglik çalisanlarinin siddete karsi oldugunu da belirterek, “Aslinda biz Saglik-Sen olarak siddet yapilan her yere aninda müdahale ediyoruz. O gün ben sehir disindaydim ama bundan sonra bir ekip kurduk, gerekirse dayak atana biz de dayak atacagiz. Ne diyorsunuz arkadaslar. Olmaz böyle sey. Arkadaslarimiz her gün tehdit altinda. Ne yazik ki bu durum her hal ve sartta akilda tutulmak ve geregi yapilmak yerine toplumda infial uyandiran bir siddet olayiyla anlik olarak hatirlanmaktadir. Böyle oldugu için de siddet konusunda kalici adimlar atilmamakta, sebep-sonuç iliskileri göz ardi edilerek günü birlik tepkiler ortaya konmaktadir. Siddetle mücadele de öncelikle bu yaklasim tarzinin degistirilmesi gerekmektedir. Aksi halde siddet, maruz kalan fedakar saglik çalisanlarinin canini yakmaya devam edecektir” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.