Filistin Yönetimi, Gazze'deki Çalisanlara Maas Verilmesine Iliskin Katar'la Imzalanan Anlasmadan Geri Adim Atti

Katar Gazze'yi Yeniden Imar Komitesi Baskani Muhammed el-Imadi, Filistin yönetiminin, Israil ablukasi altindaki Gazze Seridi çalisanlarina maas verilmesine iliskin olarak imzalanan anlasmadan "geri adim attigini" belirtti.

Imadi konuyla ilgili yaptigi yazili açiklamada, "Filistin yönetimi, Katar yardim paralarinin Filistin yönetimi tarafindan belirlenen, Gazze'deki Filistin Para Otoritesi’ne bagli bankalara aktarilmasi ve kentteki çalisanlara maas verilmesine iliskin olarak imzalanan anlasmadan geri adim attigini bizlere iletti." ifadelerine yer verdi.

Filistin yönetiminin anlasmadan "yasal kovusturma endisesi ve bankalarin terörizmi destekledigi yönünde suçlanmasi" gerekçesiyle geri adim attigini aktaran Imadi, Katar Komitesi'nin sorunu çözmek ve yardimlari Gazze çalisanlarina dagitmak için alternatif bir yol bulmaya çalistigini kaydetti.

Katarli yetkili Imadi 6 Eylül'de, Israil ablukasi altindaki Gazze Seridi'nde yeniden sükunetin saglanmasi için anlasmaya varildigini duyurmustu.

Imadi, görüsmelerden alinan olumlu sonuçlarin baslangiç oldugunu ve Gazze sakinlerinin yasam kosullarinin iyilestirilmesinin yani sira çalisanlarin maaslarinin ödenmesi ile ilgili tüm konularda, Birlesmis Milletler ve Filistin yönetimi ile tam koordinasyon içinde ve tüm taraflarla mutabik kalinarak bu sonuçlar dogrultusunda hareket edilebilecegini vurgulamisti.

Katar'in Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine yönelik yardimiyla ilgili de Imadi, BM ve Filistin yönetimiyle anlasmaya varilarak tüm prosedürlerin tamamlandigini ve yardimlarin dagitimina bu ay baslanacagini kaydetmisti.

Israil, mayis ayinda Gazze'ye düzenledigi saldirilarla es zamanli olarak temel insani malzemelerin girisini de engellemisti. Sinir kapilarindaki bu durum, ateskes saglanmasina ragmen düzelmemisti.

Kendilerine "Gece Kargasa Birimi" adini veren Filistinli gençler de geçen hafta, ablukayi protesto etmek ve Yahudi yerlesimleri ile Israil askerlerini rahatsiz etmek amaciyla geç saatlerde çesitli bölgelerdeki sinir seritlerinde araç lastigi yakip ses bombasi atiyordu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.