Mülteci Çocuklarin Simgesi Kukla 'Küçük Amal'a Yunanistan'da Engel

Amal, 'Müslüman oldugu' gerekçesiyle Meteora bölgesine kabul edilmedi.

Suriyeli mülteci çocuklarin yasadigi zorluklarin dünya gündemine tasinmasi amaciyla tasarlanan 3,5 metre uzunlugundaki kukla "Küçük Amal"a Yunanistan’da engel çikti.

Ingiltere merkezli Good Chance Tiyatrosu öncülügünde hazirlanan "Yürüyüs - The Walk" projesi kapsaminda, Türkiye’deki etkinliklerin tamamlamasinin ardindan yolculugunun Yunanistan ayagina 10 Agustos'ta Sakiz Adasi'nda baslayan Amal, "Müslüman oldugu" gerekçesiyle çok sayida kilise ve manastirin bulundugu turistik Meteora bölgesine kabul edilmedi.

Meteora Metropoliti Theoklitos, basina gönderdigi açiklamada, "The Walk projesini, bölgenin dini yapisina ve geleneklerine uygun olmadigi için kutsal Meteora bölgesindeki etkinliklere onay ve izin vermiyoruz." ifadesini kullandi.

Meteora Belediye Baskani Thodori Aleku de kilise ve manastirlarin bulundugu Meteora bölgesinin "dini özelligi" bulundugunu belirterek, "Bu Müslüman kuklanin gelmesine karsiyiz." açiklamasini yapti.

Lithopolis Meteora Dernegince yapilan açiklamada ise söz konusu etkinligin "Yerli ve yabanci merkezlerin baris ve dayanisma görüntüsü altinda bölgenin medeni ve kültürel yapisini bozma amaçli sinsi bir plan" oldugu ileri sürüldü.

Itirazlar üzerine Yunanistan programi kapsamindaki güzergahta degisiklik yaparak Meteora bölgesindeki etkinlikler iptal edildi.

"The Walk" projesi yetkilileri ise basina yaptigi açiklamada, "Belirli bir kesim festivalimizin kahramani 9 yasindaki Amal'i kabul etmek istemiyorsa buna saygi duyariz. Göçmenlerin her yerde iyi karsilanmadigini biliyoruz." ifadelerini kullandi.

Suriyeli siginmaci çocuklarin yasadigi zorluklara dikkat çekmek amaciyla tasarlanan 3,5 metre uzunlugundaki kukla Amal'in Ingiltere'ye uzanan yolculugu, 27 Temmuz'da Gaziantep'ten basladi.

Siginmaci konularini isleyen Ingiltere merkezli Good Chance Tiyatrosu öncülügünde hazirlanan, Türkiye ve dünyadan birçok ressam, kurum ve kurulusun destekledigi proje kapsaminda tasarlanan kukla Amal, annesini bulmak üzere yola çikan bir kiz çocugunun hikayesini konu aliyor.

Amal, 8 ülke ve 65 sehri gezdikten sonra 3 Kasim'da Ingiltere'nin Manchester kentinde son bulacak yolcugu ile siginmaci çocuklarin, aileleriyle veya aileleri olmadan Avrupa’ya uzanan yolculuklarindaki zorluklari gündeme tasiyacak.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.