Bassavciliktan Cemevi Açiklamasi

Istanbul Pendik’te bulunan Ali Baba Sultan Cemevi ve Kültür Merkezi’nin caminin kirilmasina iliskin Anadolu Cumhuriyet Bassavciligi tarafindan basin açiklamasi yapildi. Açiklamada, sorusturma kapsaminda 2 süphelinin yakalandigi ve ifadelerinde gece alkol aldiklarini, kapali bir mekanda uyumak için cemevinin camini kirarak kapiyi açtiklarini ve burada yattiklarini söyledikleri belirtildi.

Bassavciliktan Cemevi Açiklamasi


Pendik’te bulunan Ali Baba Sultan Cemevi ve Kültür Merkezi’nin caminin kirilmasi olayina iliskin Anadolu Cumhuriyet Bassavciligi tarafindan sorusturma baslatildi. Konuyla ilgili yazili basin açiklamasi yapan Bassavcilik, açiklamada, “14.08.2021 günü Pendik Ilçesi Ertugrulgazi Mahallesi Kulaç Sokak No:27 adresinde bulunan Ali Baba Sultan Cemevi ve Kültür Merkezi’nin caminin kirildigina dair ihbar alinmasi üzerine derhal sorusturma baslatilmis ve kamera kayitlari incelenmek suretiyle yapilan arastirma sonucu olayi gerçeklestirdigi belirlenen E.S. ve E.B. adli süpheliler yakalanmistir” ifadelerine yer verdi.

"Uyumak için cami kirdik" savunmasi

Yakalanan süphelilerin savunmalarinda, gece alkol aldiklarini, kapali bir mekanda uyumak için cemevinin camini kirarak kapiyi açtiklarini ve burada yattiklarini, sabaha karsi kalkip cemevini terk ettiklerini beyan ettikleri aktarildi.

Cemevi yetkilisi sikayetçi olmadi

Açiklamada, “Cemevi yetkilisi de alinan beyaninda özetle ‘süphelilerin ayni mahallede oturduklarini, aileleriyle yapilan görüsme sonucu eylemin art niyetli olmadigini anladiklarini, sikayetçi olmadigini’ belirtmistir. Baslatilan sorusturma kapsaminda gerekli tüm arastirmalar tamamlandiktan sonra toplanan deliller hukuken degerlendirilecek ve ilgililer hakkinda yasal geregine tevessül edilecektir. Kamuoyuna saygiyla duyurulur” denildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.