Türk Bilim Insanlari Boya Ve Plastik Maddeyi Zarar Görmeden Ayristiran Çözücü Gelistirdi

Yalova Üniversitesi laboratuvarinda gelistirilen çözücü, atik plastik maddelerin geri dönüsümü için üzerindeki boyalarin ayristirilmasinin yani sira duvar, otomobil gibi yüzeyinde boya olan herhangi bir alanda da kullanilabiliyor Projenin yürütücüsü Polimer Malzeme Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Atilla Tasdelen: 'Bu çözücü, kokusuz ve çevreci. Çevreye herhangi bir zarari yok. Boyayi ayristirdiktan sonra tekrar kullanim özelligine sahip'

SITKI YILDIZ - Yalova Üniversitesinden bir grup bilim insani, plastik maddeleri erimeye yol açmadan üzerindeki boyadan ayristirabilen, kokusuz ve çevreci özellige sahip çözücü gelistirdi.

Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Polimer Malzeme Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Atilla Tasdelen, "Sifir Atik Projesi" kapsaminda atik plastik maddelerin zarar görmeden geri dönüsümünü saglamak amaciyla ekibi ile yürüttügü çalismayi tamamladi.

Üniversite laboratuvarinda gelistirilen sivi içerikli çözücü, normalde eritilerek kalite kaybina neden olacak plastik ürünleri, üzerindeki boya içeriklerinden ayristirabiliyor.

Prof. Dr. Tasdelen, AA muhabirine, elde ettikleri çözücüyle, "esnek ambalaj" olarak nitelendirilen, gida ürünlerinin konuldugu plastik malzemede renk ve marka isimlerinin bulundugu bölümleri plastige zarar vermeden ayristirdiklarini söyledi.

Projeyle ilgili bilgi veren Tasdelen, söyle konustu:

"Plastikler, mekanik anlamda geri dönüsüm için ekstrüder eritilip granül haline getirilirken oradaki filtreleri tikadigi için büyük sorun yaratmaktadir. Ayrica geri dönüsümde plastik malzemeler renkli oldugu için genelde koyu gravür haline getirilebiliyor. Bu çalismamizda boya ile ambalaji birbirinden ayristirma yöntemi gelistirdik. Bu yöntem öncelikle kagitlarin mürekkep giderimi olarak biliniyor. Biz de ayni sekilde plastik filmlerde boya giderimi için yeni bir çözücü gelistirdik. Bu çözücü, kokusuz ve çevreci. Çevreye herhangi bir zarari yok. Boyayi ayristirdiktan sonra tekrar kullanim özelligine sahip."

- Deney sirasinda plastik, dakikalar içinde boyadan ayristi

Gelistirdikleri sivi ile laboratuvar ortaminda çözülme deneyi yaptiklarini aktaran Tasdelen, dakikalar içinde boyadan ayristirmayi sagladiklari teknolojinin sanayiye kolaylikla uygulanabilecegini vurguladi.

Tasdelen, çözücünün tekrar kullanilma özelligi ile ekonomik anlamda ekstra maliyet gerektirmedigine dikkati çekerek, sunlari kaydetti:

"Bu çalismanin ülkemizde katma degerli bir malzemenin üretimi için çok uygulanabilir bir yöntem oldugunu düsünüyoruz. Geri dönüsüm firmalarimizdan bu teknolojiyi sanayicilerimize kazandirmak için ilgi bekliyoruz. Özellikle sanayide çözücü kullanmak parlama ve alev alma sikintilari yarattigi için ciddi risk arz ediyor. Bizim çözücümüz dogal kökenli oldugu için kaynama noktasi oldukça yüksek, buharlasma basinci da oldukça düsük. Bu da buharlasmada çevreye zarar verme noktasinda uçuculuk noktasinin düsük olmasi hem de kapali bir sistemde tekrar kullanimi sagladigi için geri dönüsümün maliyetini de düsürüyor."

Endüstride çözücü anlaminda en fazla suyun kullanildigini, su kadar saf bir çözücünün ise bulunamayacagini dile getiren Tasdelen, gelistirdikleri çözücünün suya yakin saglikli bir sivi oldugunu anlatti.

Tasdelen, çözücüden, plastik haricinde duvar yazilarinin, boya yapilmis otomobil ya da yüzeyinde boya olan herhangi bir alanda yararlanilabilecegini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.