Baskan Küpeli'den Bulgar Sanayicilere Yatirim Daveti

Bulgaristan Ankara Büyükelçiligi Ticaret Atasesi Svetoslav Kirkov’u agirlayan Eskisehir OSB Baskani Nadir Küpeli, Bulgar sanayicileri Eskisehir OSB’ne yatirim yapmaya davet etti.

Baskan Küpeli'den Bulgar Sanayicilere Yatirim Daveti
Bulgaristan Ankara Büyükelçiligi Ticaret Atasesi Svetoslav Kirkov, Eskisehir OSB Yönetim Kurulu Baskani Nadir Küpeli’yi ziyaret etti. Eskisehir Organize Sanayi Bölge Müdürlügü’nde gerçeklesen görüsmede Bulgaristan ve Eskisehir arasindaki ticari iliskilerin gelistirilmesi konusunda atilmasi gereken adimlar degerlendirildi.

“Is birligini artirmaliyiz”

Toplantida konusan Eskisehir OSB Baskani Nadir Küpeli, komsu iki ülkenin birçok konuda ortak hareket etmesine karsin bunun ticarete pek fazla yansimadigini aktardi. Türkiye-Bulgaristan is hacminin yaklasik 5 milyar dolar seviyelerinde oldugunu Eskisehir ile Bulgaristan arasindaki ticaret hacminin çok düsük oldugunu belirten Baskan Küpeli, dis ticaret hacminin en az 10 milyar dolara çikartilmasi gerektigini, karsilikli olarak ticareti artirmanin yolunun bire bir temas saglamaktan geçtigini söyledi.

Is birligi yapilabilecek sektörleri tespit edip ve bu yönde adim atabileceklerini belirten Küpeli, her iki tarafin is camiasini ve sanayicilerini bir araya getirerek is birligi zemini olusturabileceklerini dile getirdi.

Eskisehir’e yatirim daveti

Gerçeklesen görüsmede Eskisehir OSB hakkinda bilgi veren Baskan Küpeli, Bulgar sanayicileri Eskisehir’e yatirim yapmaya davet ederek sunlari söyledi:

“Eskisehir Organize Sanayi Bölgesi 31,1 milyon metrekare büyüklügü ile Türkiye’nin 2. büyük OSB’si. Organize Sanayi Bölgemizde toplam 669 firma bulunuyor. Bunlardan 566 tanesi üretimde halinde, Toplam çalisan sayimiz 45 bin 200 kisi. Eskisehir OSB sagladigi pek çok avantajla cazip bir bölge. Eskisehir’deki 43 yabanci sermayeli firmanin 31 tanesi Eskisehir OSB’de üretim yapiyor. Ancak Bulgaristan menseili yatirimcimiz ne yazik ki yok. Bulgar sanayicileri Eskisehir’e, Eskisehir OSB’ne yatirim yapmaya davet ediyorum. Bizler Eskisehirli sanayiciler olarak ayrica Bulgaristan’a gidip oradaki is insanlarina, sanayicilere tecrübelerimizi paylasmaya haziriz.”

Türkiye’deki ikinci ziyaret Eskisehir OSB’ne

Bulgaristan Ankara Büyükelçiligi Ticaret Atasesi Svetoslav Kirkov ise Ankara’dan sonra ikinci ziyareti Eskisehir’e gerçeklestirdigini aktararak, önümüzdeki dönemde temaslari artirmayi planladiklarini söyledi.

Kirkov, Türkiye ile Bulgaristan arasinda dengeli bir ticaret hacminin oldugunu, 5 milyar dolar civarinda olan ticaret hacmini kendilerinin de öncelikle 10 milyar dolar seviyelerine çikarmak istediklerini aktardi. Eskisehir ile Bulgaristan’in ticaret hacminin az oldugunu, ancak artirilabilecegini belirten Kirkov, ticaret hacmini gelistirmek için hem Bulgaristan’da hem de Eskisehir’de ortak toplantilar yapilmasi için destek vereceklerini ifade etti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.