Fransa Askiya Aldigi 'Mali Ile Ortak Askeri Operasyonlara' Yeniden Baslayacak

Fransa, Mali’de mayis ayinda yapilan ikinci askeri darbeyi gerekçe göstererek 3 Haziran'da askiya aldigi "Mali ile ortak askeri operasyonlari" yeniden baslatma karari aldi.

Fransa Savunma Bakanligindan yapilan açiklamada, Paris yönetiminin, Mali ve bölge ülkelerinin otoriteleriyle varilan mutabakat sonucu Bati Afrika Devletleri Ekonomik Toplulugunun (ECOWAS) 19 Haziran'daki zirvesinde onayladigi geçis hükümetinin taahhütlerini kabul ettigi belirtildi.

Bu taahhütler kapsaminda destek sisteminin devreye alindigi kaydedilen açiklamada, "Bu kosullar altinda, Barkhane Operasyonu'nda, özellikle Takuba gücünde yer alan tüm ülkelerle müsterek olarak Fransa, 3 Haziran'da durdurdugu ortak askeri operasyonlari ve danisma misyonlarini tekrar baslatmaya karar verdi." ifadesi kullanildi.

Mali’de 18 Agustos 2020’de askeri darbenin de arkasindaki isim olan ve sivil geçis sürecinde cumhurbaskani yardimciligi görevinde bulunan Albay Assimi Goita, 24 Mayis'ta yapilan kabine degisikliginin usullere uygun olmadigi gerekçesiyle Cumhurbaskani Bah Ndaw ve Basbakan Moctar Ouane'nin de aralarinda bulundugu çok sayida üst düzey yetkilinin gözaltina alinmasi emrini vermisti.

Goita, akabinde kendisini cumhurbaskani ilan etmisti.

Fransa, 3 Haziran'da yönetimin sivillere geçisi sürecinde ihtiyati ve geçici bir tedbir olarak Mali ordusuyla yürütülen ortak operasyonlar ile danisma misyonlarini askiya alma karari verdigini duyurmustu.

Cumhurbaskani Emmanuel Macron da 10 Haziran’da ülkesinin bölgedeki askeri varliginin derin bir dönüsümden geçmesinin parçasi olarak Sahel'de 5 binden fazla Fransiz askerinin görev yaptigi "Barkhane Operasyonu"nu sonlandiracaklarini ilan etmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.