Usak Normallesti, Kahveciler Bayram Etti

Korona virüs tedbirleriyle birlikte vakalarin düsmesinin ardindan yurt genelinde 1 Temmuz itibariyle normallesmeye dönüldü. Normallesme ardindan kahvelerde oyun oynayabilen vatandaslar mutluluk yasarken, Kahveciler Odasi Baskani Erkan Börekçi, kahvehane esnafinin bugün bayram günü oldugunu belirtti.

Usak Normallesti, Kahveciler Bayram Etti


Geçtigimiz günlerde alinan kararla birlikte yurt genelinde 1 Temmuz Persembe günü normallesme baslanacagi açiklandi. Bu açiklama kapsaminda bugünle birlikte, Pazartesi-Cumartesi günleri saat 22.00’den sabah 05.00’e kadar olan ve pazarlari ise tam gün uygulanan sokaga çikma kisitlamasi ile sinirlama süresince uygulanan sehirlerarasi seyahat kisitlamasi sona erdi. Isletmeler ruhsatlarindaki faaliyet konusuna göre ilgili idare tarafindan belirlenen açilis kapanis saatleri çerçevesinde tekrar faaliyet göstermeye baslayacak. Açik yüzme havuzlarindan sonra kapali yüzme havuzlari da hizmet verebilecek. Sinema salonlari, hamamlar, sauna ve masaj salonlari ile eglence mekanlari gibi is yerleri de müsteri kabul etmeye baslayacak. Yaklasik olarak bir buçuk senedir oyun oynatilmayan ve ara ara kapanilip açilan kahvehane ve kiraathanelerde tas ve kagit oyunlarina iliskin kisitlama kaldirildi. Konser, festival, gençlik kampi gibi etkinlikler, açik alanlarda kisi basina 4 metrekare, kapali alanlarda 6 metrekare yer birakilarak düzenlenebilecek.

Bu kararla birlikte kahvehane esnafinin bayram ettigini belirten Usak Kahveciler Esnaf Odasi Baskani Erkan Börekçi, oyunlar olmadigi zaman kahvehanelere müsteri gelme ihtimalinin çok düsük oldugunu, vatandaslarin da oyun oynamaya geldiklerini dile getirdi. Börekçi, “16 Mart 2020 tarihinden itibaren kiraathanelerimiz kapali. Belli bir dönemlerde açildik ama oyunsuz açildigimiz için istedigimiz rakamlari kazanma sansimiz yoktu. Bugün, 1 Temmuz itibariyle oyunlar serbest oldu. Kiraathane esnafimiz için mutlu bir gün. Bundan sonra istedigimiz gelirleri elde etme sansi bulacagiz. Kiraathanede oyun olmadigi zaman müsteri gelme orani çok düsük. Çünkü insanlar kiraathaneye okey, tavla gibi oyunlari oynamaya geliyorlar. Oyunlar olmadigi süreçte dönem dönem açilsak da is yapamadik. Bugünden itibaren oyunlar da serbest oldu. Devletimizin koydugu kurallar çerçevesinde bugün oyun oynatmaya baslayacagiz. Insallah istedigimiz rakamlari kazanacagiz”

Ayrica kahvehaneye oyun oynamaya gelen vatandaslar da mutluluklarini ifade etti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.