Fransa Iklim Yüksek Konseyi Hükümetin Küresel Isinmayla Mücadele Çabalarini Yetersiz Buldu

Fransa Iklim Yüksek Konseyi, hükümetin küresel isinmaya karsi mücadele çabalarinin, 2030 hedeflerine ulasma konusunda yetersiz oldugunu bildirdi.

Cumhurbaskani Emmanuel Macron tarafindan 2019’da kurulan bagimsiz bir kurum olan Konseyin yillik raporunda, sera gazi salimindaki düsüs egilimine ragmen, Fransa’nin küresel isinmayla mücadele çabalarinin, ülkenin iklim hedeflerine 10 yil içerisinde ulasamayacagini gösterdigi belirtildi.

Son 2 yilda karbon saliminin beklenenden hizli düstügü ancak bunun azami salim sinirinin yükseltilmesi ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salginina karsi alinan önlemler sayesinde oldugu kaydedilen raporda, hükümetin çabalarinin 2030 hedeflerine ulasma konusunda yetersiz kaldigi vurgulanarak, bu çabalarin hizlandirilmasi çagrisi yapildi.

Fransa, 2030 yilinda karbondioksit salimini 1990’a göre yüzde 40 azaltmayi taahhüt etmisti. Ancak 2015-2018 yillarinda karbon bütçesinin asilmasiyla hükümet 2019-2023’te azami salim sinirini yükseltmis, bu da ülkeyi hedeflerinden uzaklastirmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.