Brezilya, Orman Tahribatiyla Mücadele Için Amazonlar'a Yeniden Asker Gönderecek

Brezilya’da hükümet orman tahribatiyla mücadele etmek amaciyla Amazon Ormanlari'na yeniden asker gönderme karari aldi.

Resmi Gazete'de Devlet Baskani Jair Bolsonaro imzasiyla yayimlanan karara göre, askerler en geç agustos sonuna kadar Para, Amazonas, Mato Grosso ve Rondonia eyaletlerinde görevlerine baslayacak.

Asker gönderme açiklamasinin ABD’nin iklim degisikligiyle mücadele amaciyla Amazon Ormanlari'nda yasanan tahribatin engellenmesi çagrisinin ardindan gelmesi dikkati çekti.

Bolsonaro, ülkenin bunu tek basina yapmak için yeterli kaynaga sahip olmadigini ifade etmisti.

Ülkedeki yagmur ormanlarinda, insanlarin tarim ve çiftçilik için arazi açmak amaciyla kurak sezon adi verilen dönemde orman yanginlarina neden oldugu biliniyor.

Bolsonaro hükümeti, "Yesil Brezilya Operasyonu" kapsaminda yagmur ormanlarina daha önce iki kez asker göndermis, son operasyonda bölgeye gönderilen askerler nisanda geri çekilmisti.

- Amazon Ormanlari'ndaki tahribatta Bolsonaro etkisi

Bazi sivil toplum kuruluslari, Amazon Ormanlari'ndaki tahribatin artmasinda Devlet Baskani Bolsonaro liderligindeki hükümetin yasa disi çiftçilik ve madencilikle mücadeleyi azaltmasinin yani sira korunan alanlarda uygulanan para cezalari ve ekipmanin imha edilmesi gibi tedbirleri ihmal etmesinin rol oynadigini belirtiyor.

Bolsonaro, devlet baskani seçiminden önce Amazon Ormanlari'nin korunmasinin ülke ekonomisinin gelisimine engel oldugunu belirterek bu alani ticari kullanima açma sözü vermisti.

Brezilya Ulusal Uzay Arastirmalari Enstitüsü, Aralik 2020'de Amazonlar'daki kaybin, son 12 yilin en yüksek seviyesine çiktigini açiklamisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.