BM Genel Sekreteri Guterres'ten Terörle Mücadelede Afrika Ülkelerine Destek Çagrisi

Birlesmis Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, terörist gruplarin Afrika ülkelerindeki ilerlemelerinin endise verici oldugunu, bu tehditlere karsi küresel bir öncelik verilmesi gerektigini söyledi.

Guterres, BM Genel Kurulu'nda düzenlenen "Üye Devletlerin Terörle Mücadele Kurumlari Baskanlari Ikinci Üst Düzey Konferansi" programinda konustu.

Terörizmle mücadelede dünyada önemli gelismeler kaydedildigini ancak terörist gruplarin tehdidinin çesitlenerek devam ettigini vurgulayan Guterres, "Afrika'daki ilerlemeleri özellikle endise verici. Bu gruplarin olusturdugu tehditleri önlemek ve karsi koymak için Afrika ülkelerini desteklemek hepimiz için küresel bir öncelik olmalidir." ifadesini kullandi.

- "Terörle mücadele için insan haklari sifirlamasina ihtiyacimiz var"

Beyaz üstünlükçü, Neonazi, diger etnik veya irksal güdümlü hareketlerden kaynaklanan tehdidin de giderek ulus ötesi hale geldigine dikkati çeken Guterres, terörist gruplarin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salginiyla ilgili zorluklardan ve esitsizliklerden yararlanabilecegi uyarisinda bulundu.

Guterres, terörle mücadeleye karsi direnç olusturmak için toplumlarda terörün kaynagi adaletsizlik ve esitsizlik gibi sebeplerin ortadan kaldirilmasi gerektiginin altini çizerek, "Terörle mücadele için insan haklari sifirlamasina da ihtiyacimiz var." dedi.

Terörle mücadelede en önemli diger bir alanin da dönüstürücü teknolojiler olduguna isaret eden Guterres, "Kovid-19, siber dünyaya olan bagimliligimizi hizlandirdi. Bu teknolojik yeniligi beslemeliyiz ama ayni zamanda büyüyen risklerini de azaltmaliyiz. Salgindan bu yana siber saldiri ve suçlardaki artis bizi uyandirmalidir." ifadesini kullandi.

Guterres, sosyal medyadaki nefret ve siddet söylemleriyle yapay zeka tarafindan saglanan derin sahtekarliklarin, teröristler tarafindan pazarlanan komplo teorilerini körükledigi uyarisinda bulunarak, her devletin diger devlet ve uluslararasi kurumlarla is birligi içinde bu konuda üzerine düseni yapmasi gerektigini kaydetti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.