Afyonkarahisar Bassavciligina Atanan Bassavci Karabacak'i Mesai Arkadaslari Ugurladi

Afyonkarahisar Cumhuriyet Bassavciligina atanan Bassavci Fatih Karabacak için adliyede ugurlama programi düzenlendi.

Hakimler, savcilar, avukatlar ve adliye çalisanlari adliye önünde Karabacak'la bulustu.

Bassavci Karabacak Edirne'de 3 yil arkadasça, kardesçe ve dostça hep birlikte adalete hizmet etmek için çalistiklarini belirtti.

Herkese tesekkür eden ve mesai arkadaslarindan helallik isteyen Karabacak alkislarla ugurlandi. Karabacak, kendi kullandigi araciyla adliyeden ayrildi.

-Mahkumlarin restorasyon isi ögrenmesine ön ayak olmustu

Türkiye'deki cezaevlerinde sadece Edirne'de bulunan Edirne Açik Ceza Infaz Kurumu Isyurdu Müdürlügüne bagli faaliyet gerçeklestiren Mimari Restorasyon Uygulama Is Kolu'nun kurulmasina ön ayak olan Karabacak, yerel tarihe ilgisiyle de taniniyordu.

Günümüzde Edirne Kapali Ceza Infaz Kurumu olarak kullanilan, 1827- 1893 yillari arasinda yapilan ve daha sonra birkaç kez yangin ve tadilat geçiren, "Yanik Kisla" olarak da bilinen Mahmudiye Kislasi içinde yer alan giris kapisini belirleyen kule yapilari ile 1827 yilinda Sultan II. Mahmut tarafindan yaptirildigi belirtilen Piyade Kisla-i Hümayun Camisi'nin restorasyon çalismalarinin baslamasina vesile olan Karabacak, 1696 yilina yapilan, zamanla islevini kaybeden tarihi "Valide Sultan Çesmesi"nin restoresinin yapilarak akar hale getirilmesini de girisimleriyle saglamis, II. Abdülhamit zamaninda yaptirilan Merkez Asker Hastanesi'nin kalan tek duvarinin korunmasi amaciyla bölgenin Adalet Bakanligi'na tahsisi için de girisimleri olmustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.