ALKÜ'den Aile Dostu Ve Güvenli Parklar Projesi

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde (ALKÜ) Aile Dostu ve Güvenli Parklar Projesi’nin tanitim toplantisi yapildi.

ALKÜ'den Aile Dostu Ve Güvenli Parklar Projesi
Alanya Kaymakamliginca hazirlanan, Alanya Belediyesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Pasa Üniversitesi, Sosyal Hizmet Merkezi ve ISKUR is birliginde yürütülen “Aile Dostu ve Güvenli Parklar Projesi’nin Oyun Koçlugu Baslangiç Egitimi Açilis Toplantisi” Egitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçeklestirildi.

Açilisa, Alanya Kaymakami Dr. Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Baskani Adem Murat Yücel, ALKÜ Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Can Tansel Tugcu, Alanya HEP Üniversitesi Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Yildirim Saldiraner, Egitim Fakültesi Dekani Prof. Dr. Süleyman Cem Saktanli, Egitim Fakültesi Okul Öncesi Egitimi Anabilim Dali Baskani ve Proje Sorumlusu Doç. Dr. Özge Metin Aslan, Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Çelik ve ISKUR Alanya Hizmet Merkezi Selami Harman katildi.“Çocuklarin en ciddi isi oyundur”

ALKÜ Egitim Fakültesi Okul Öncesi Egitimi Anabilim Dali Baskani ve Proje Sorumlusu Doç. Dr. Özge Metin Aslan tarafindan yapilan açilis konusmasinda; oyun parklarinda çocuklarin oyunlarinin oradaki ekipmanlariyla sinirlandirildigini, çocuklarin kendi oyunlarinin kendi hayal güçleriyle açik uçlu, esnek ve hareketli oyun materyalleriyle desteklenmesi gerektigini belirtti.

Çocuklarin sunulan oyun parklarinda görünen oyuna dair ipuçlarinin oradaki oyun ekipmanlara bagli olarak bir döngüden ibaret olduguna degine Aslan, çocuklarin oyunlarinin onlarin en ciddi isi oldugunu vurguladi.

Gökkusagi oyun parki açilisina davet

Konusmasinin devaminda Aslan, “Özellikle çocuklar tarafindan kutular, borular, tahta parçalari, sopalar, ipler, kullanilmayan kasalar gibi geri dönüsüm malzemeleriyle insa edilecek oyun alanlarinin çevresel sürdürülebilirligini destekliyor. Çocuklarin kendilerinin olusturduklari oyun alanlarinda kendi oyunlarinin kahramanlari olmasina firsat veriyor” dedi.

Oyun gönüllüsü gençlerin 25 saatlik oyun koçu baslangiç egitimi alacagina ve bu oyun alanlari olusmasinda da oyun kolaylastiricisi olarak çocuklara destek verecegine deginen Doçent Aslan, 2 Temmuz’da Damlatas mevkiinde bulunan Gökkusagi Oyun parki alternatif oyun alani açilisina tüm katilimcilari davet etti. Konusmasinin son bölümünde Aslan, projeye destek ve emek veren tüm paydaslara tesekkür etti.

“Çocuklarimiz için faydali program”

Benzer bir projeyi kendi çocuklarinin deneyimledigini ve çok faydasini gördüklerine deginen Kaymakam Ürkmezer, “Yurt disinda ailemle yasadigim dönemde hocamizin anlattigi parklarda benim çocuklarimda bulundu. Benzer programlarda vardi. Çocuklarim bu programlara her hafta gidip çesitli etkinlikler yaparlardi. Orada katildigimiz program çok iyi bir programdi. Bu programlar sayesinde çocuklarim iletisim kurmada, hem dis dünyaya tanimda ve farkli kültürde çocuklarla iletisime geçiyordu. Çocuklarim okula basladiginda bunun faydasinin gördü. Alanya’da çok kozmopolit bir sehir. Çesitli milletlerden insanlar burada yasiyor. Bizler burada kendi çocuklarimizla birlikte farkli milletlerden olan çocuklarin hepsini kapsayacak sekilde onlarin da hayata daha iyi baslamasi ve daha sosyal olmalari için elimizden geleni yapmaliyiz. Bu projeyi hayata geçirecegimiz alanlarda yurt disinda olan alanlardan geri degil. Alanya’nin yesil alani ve parklari çok güzel. Biz bu sayede çocuklara o parklarinda yasayan birer mekân olmasini saglamaliyiz. Hem aileleri hem çocuklari egitebildigimiz yasayan bir mekân olusturmak istiyoruz. Bu projeye destek olan belediyemize, üniversitelerimize ve kurumlarimiza çok tesekkür ederim” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.