Israil Askerlerince Öldürülen Akademisyenin Babasi Açiklamasi 'Kizim Çok Hastaydi, Kimseye Saldirmaya Gücü Yetmezdi'

Israil askerleri, genç akademisyene 'araçli ve biçakli saldirida bulundugu' iddiasiyla ates ederek, ölümüne neden oldu.

AVAD ER-RUCUB - Israil askerlerinin açtigi ates sonucu hayatini kaybeden genç akademisyenin, ciddi saglik sorunlari yasadigi ortaya çikti.

Kizi Israil askerlerince öldürülen acili baba Halid Affane, AA muhabirine 29 yasindaki Mey Affane'nin egitim için verdigi mücadele ve öldürüldügü güne iliskin açiklamada bulundu.

Baba Affane kizinin, Kudüs'ün kuzeyindeki Hizma kasabasi yakinlarinda Israil askerleri tarafindan önce "araçla ezme girisiminde bulundugu, ardindan da araçtan inerek biçakli saldiri düzenlemeye çalistigi" iddiasiyla öldürüldügünü söyledi.

Kizinin çok azimli biri oldugunu iki yil önce Ürdün'deki Mute Üniversitesinde psikoloji alaninda doktorasini tamamladigini anlatan baba Affane, Mey'in bir ögretmenle evli oldugunu ve 5 yasinda da bir kiz çocugu bulundugunu belirtti.

- "Mey'in ciddi saglik problemleri vardi"

Kizinin araçli saldiri ve biçaklama girisiminde bulunduguna dair Israil askerlerinin iddialarini reddeden baba, "Kizim çok hastaydi, kimseye saldirmaya gücü yetmezdi. Mey'in kolonda yirtilma gibi ciddi saglik problemleri vardi, bu nedenle böyle bir saldiriyi yapamaz. Sehit olmadan daha iki gün önce hastanedeydi." dedi.

Affane, Mey'in Israil askerleri tarafindan vurulmadan önce Kudüs'teki Makasid Hastanesinde yaptirdigi tahlilleri durumunu takip eden doktoruna göstermek için Ramallah yolunda oldugunu söyleyerek, kizinin cerrahi bir operasyona hazirlandigini kaydetti.

Kizi Mey'in kan degerlerinin düsük olduguna ve kendisini her zaman yorgun hissettigine dikkati çeken Halid Affane Israil'in iddia ettigi suçlamalarin asilsiz oldugunu vurguladi.

Kizinin naasini, alikoyan Israil'den talep etmeyi, "isgale boyun egmek" seklinde degerlendirdigi için reddeden baba Affane, "Allah'a teslimiyet gösteriyoruz. Hiç kimse Allah'in hükmünü degistiremez ve Allah bir kulunu severse ona musibet verir, imtihan eder." ifadelerini kullandi.

- Filistin meselesiyle iç içeydi

Filistin'de yasananlardan çok uzak olmayan Mey, sosyal medya hesaplarinda yaptigi paylasimlarla bunu ortaya koyuyordu.

Israil askerlerinin kursunuyla hayata gözlerini yuman genç kadin, Facebook sayfasinda üzerinde kan bulunan bir çocugun yüzünü paylasarak su ifadeleri kullanmisti:

"Küçügüm, gözyaslarin zemzem suyundan daha temiz. Biz mülteci ya da yerinden edilmis olarak isimlendirilmeyi reddeden bir halkiz. Bir tane hayatimiz var onu da ya onurlu bir sekilde yasariz ya da bizi yok edip evlerimizi baslarimiza yikarlar."

Mey Affane, Israil askerlerinin 16 Haziran Çarsamba günü Kudüs'ün kuzeyindeki Hizma kasabasi yakinlarinda, araçli ve biçakli saldirida bulundugu iddiasiyla açtigi ates sonucu yasamini yitirmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.