Tokat Ve Çorum'da Polis Ekipleri 'Zorunlu Kis Lastigi' Uygulamasi Yapti

Tokat'ta ve Türkiye'nin önemli kara yolu geçis güzergahlarindan Çorum'da sehirler arasi yolcu tasiyan otobüslerle karayolu tasimaciligi yapan ticari araçlara yönelik kis lastigi denetimi gerçeklestirildi.

Karadeniz Bölgesi ile Iç Anadolu Bölgesi'nin kara yoluyla birbirine baglandigi Çorum'da, Samsun-Ankara kara yolu Bölge Trafik Müdürlügü önündeki uygulama noktasinda yapilan denetimde, ticari araçlarina kis lastigi takilip takilmadigi ve takilan lastigin dis kalinliklarinin belirlenen ölçülere uygun olup olmadigi dijital kumpas cihaziyla denetlendi.

Çorum Soförler ve Nakliyeciler Odasi Baskani Tahsin Sahin'in de katildigi denetimde gerekli sartlari tasiyan araçlarin sürücülerine kurallara uyduklari için tesekkür edilerek, leblebi ve kurabiye ikram edildi.

Sahin, ticari araçlar için 1 Aralik - 1 Nisan arasindaki kis lastigi uygulamasinin basladigini hatirlatarak, sürücülerden mutlaka kis lastigi ile yola çikmalarini istedi.

Uygulamanin yalnizca yük ve yolcu tasimaciligi yapan ticari araçlar için geçerli olsa da bütün sürücülerin can güvenlikleri için belirtilen dönemde kis lastigi takmasi gerektigini belirten Sahin, "Kar lastigi bütün araçlara uygulanmali. Kis lastiginin kazalarin önlenmesinde büyük önem tasidigini düsüyorum." dedi.

Komiser Kazim Durmaz ise kis lastigi uygulamasinin 2017 yilindan bu yana yürürlükle oldugunu belirterek, "Yolcu ve esya tasimaciligi yapan minibüs, ticari taksi, esya tasiyan araçlarin tamami için kis lastigi zorunlulugu getirildi. Ayni zamanda kis lastigi zorunlulugu olmamasina karsin otomobil sürücülerine de kis lastigi kullanmalarini tavsiye ediyoruz. Yedi derecenin altindaki sicaklikta araçlarin yol tutusu zayiflamaktadir. Bugün itibariyla da denetimlerimize basladik. Kurala uymayan sürücülere 846 lira idari para cezasi uyguluyoruz." diye konustu.

- Tokat

Tokat'ta da polis ekipleri, yük ve yolcu tasiyan ticari araçlarda bugün baslayan kis lastigi takma zorunlulugu nedeniyle denetim gerçeklestirdi.

Tokat-Sivas kara yolunda uygulama yapan polis ekipleri, sürücülerin araçlarina kis lastigi takip takmadigini denetledi.

Uygulamada durdurulan araçlarin lastiklerinin dis derinligi, "kumpas" adi verilen aletle ölçüldü.

Ekipler ayrica sürücülere emniyet kemeri takmalari yönünde de uyarilarda bulundu.

Yük ve yolcu tasiyan ticari araçlardaki kis lastigi denetimlerinin sürecegi belirtildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.