'Uluslararasi Kadina Yönelik Siddetle Mücadele Günü' Nde Yürüyüs Yapildi

Gaziosmanpasa Belediyesi, 25 Kasim Uluslararasi Kadina Yönelik Siddetle Mücadele Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsaminda Baglarbasi Caddesi’nden, Gaziosmanpasa Meydani’na pankartli bisiklet turu ve yürüyüs gerçeklestirildi. Gaziosmanpasali kadinlar ise farkindalik amaciyla vatandaslara "Siddete Hayir" logolu kahve dagitti.

'Uluslararasi Kadina Yönelik Siddetle Mücadele Günü' Nde Yürüyüs Yapildi


25 Kasim Uluslararasi Kadina Yönelik Siddetle Mücadele Günü nedeniyle Gaziosmanpasa Belediyesi ve Gaziosmanpasa Kaymakamligi tarafindan etkinlik düzenlendi.

Düzenlenen etkinlikte Baglarbasi Caddesi’nden, Gaziosmanpasa Meydani’na pankartli bisiklet turu ve yürüyüs gerçeklestirildi.

Yürüyüse katilan kadinlar, "Saglikli Aile Güçlü Toplum, Kadin Hayatin Yarisidir Yarim Kalma" yazili pankartlar açti. Yürüyüs Gaziosmanpasa Meydani’nda son buldu. Meydanda kurulan Ailenin Korunmasi ve Kadina Karsi Siddetin Önlenmesi Farkindalik Çadirlarinda, Içisleri Bakanligi Kadin Acil Destek Ihbar Sistemi’nin (KADES) tanitimi ile bilinçlendirme çalismalari yapildi. Öte yandan “Siddetsiz Bir Dünya Hayal Ediyorum” adli resim sergisine de vatandaslar yogun ilgi gösterdi. Etkinlik kapsaminda Gaziosmanpasali kadinlar, meydanda vatandaslara "Siddete Hayir" logolu bardaklarda kahve ikram etti. Etkinlige Gaziosmanpasa Belediye Baskani Hasan Tahsin Usta, Gaziosmanpasa Kaymakami Numan Hatipoglu ve çok sayida vatandas katildi.“Siddetsiz huzurlu mutlu bir ülkede yasamak istiyoruz”

Gaziosmanpasa Belediye Baskani Hasan Tahsin Usta burada yaptigi konusmada siddetin her türlüsüne "HAYIR" dedi.

Siddetsiz mutlu ve huzurlu bir ülkede yasamak istedigini dile getiren Usta: "Kadinlarimiza yönelik yapilan siddetlere hayir eylemi yapildi. Bir yürüyüs yaptik. Akabinde meydanimizda kadinla ilgili olan STK’larimizin bir organizasyonuyla çadir açtik buraya. Kadina yönelik siddete okullarda yapilan ögrencilerimizin resimlerini sergiledik. Ayni zamanda ortak yapilan çalismalarin burada somut örneklerini gördük. Örnegin KADES’in, Aile Danisma Merkezi’nin Beyaz Ev projesini birlikte ilçemizde kadina siddetle ilgili yaptigi projelerle ilgili sonuçlarini burada izledik. Sonuç itibariyle her sey güzellik için, mutluluk için ve her sey kadinlar için. Bunun için de siddete hayir diyoruz. Siddetin her türlüsüne hayir. Siddeti uygulayanlarin her birine hayir diyoruz. Siddetsiz huzurlu mutlu bir ülkede yasamak istiyoruz" diye konustu.“Kadina yönelik siddetle mücadele de ulusal eylem kapsaminda 6 Bakanligimizin isbirligi var”

Gaziosmanpasa Kaymakamligi’nda Sosyolog olarak görev alan Gülsüm Islamoglu, Kaymakamligin "Beyaz Ev" projesini anlatti. Kadina yönelik siddetle mücadele kapsaminda 2 sene önce baslatilan projede siddet uygulayan kisilere adli kontrol verilerek psiko egitime katilmalarini zorunlu kilindigini ifade eden Islamoglu söyle konustu: "Denetimli serbestlik ile egitime gelen erkeklerin ikinci kez esine siddet uyguladigi noktasinda herhangi bir kaydi olusmamistir. Bizim en büyük basarimiz buydu. Kadina yönelik siddetle mücadele de ulusal eylem kapsaminda 6 Bakanligimizin isbirligi var. Bu bakanliklari Gaziosmanpasa Kaymakamligi olarak tek bir çati altina topladik. Her bakanligin ilçe müdürlükleri kapsaminda çalismalarimiz iki ayri çadirda sergiledik. Beyaz Ev projesi adi altinda bizler buradayiz. Aile Danisma Merkezi’miz yine buradalar. Yani biz ilçe olarak siddetle topyekûn mücadele ediyoruz aslinda" dedi.“Türk toplumun yapisina uymayan bir sey bu”

Etkinlige katilan Islam Demirel ise, kadinlara yönelik siddete karsi oldugunu belirterek "Kadinlarimiz insandir ama erkeklerimiz de insanogludur. Kadinlar olmasa erkekler çok zor durumda kalir. Dolayisiyla kadinlar bizim için bas tacidir. Aslinda kadin ve erkek bir arada oldugu zaman dünya amacina ulasir. Kadinlar bizim için çok degerli. Türk toplumun yapisina uymayan bir sey bu. Biz kesinlikle kadinlara siddete karsiyiz. Kadinlara kesinlikle el kaldirmamaliyiz" seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.