Aydemir Açiklamasi 'Önce Vatan' Diyoruz Hepimiz'

AK Parti Grup Yönetim Kurulu üyesi Milletvekili Ibrahim Aydemir, Adalet Bakanligi 2022 Yili Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu görüsmelerinde ‘Hak’ kavramini gündeme getirerek, ‘"Hak" kavrami konusulurken en büyük hakkin yasama hakki oldugunu kimse iskalamasin.’ dedi.

Aydemir Açiklamasi 'Önce Vatan' Diyoruz Hepimiz'
Aydemir adalet ve hak kavramini degerlendirdi

Adalet ve Hak kavrami çerçevesinde degerlendirmelerde bulunan Milletvekili Aydemir, ‘Bir hususi kayit var, ilahi bir kayit. Düsündüklerinizi açiga vursaniz da gizli tutsaniz da sonuçlarini yasarsiniz. Çok berceste, çok özel bir kayit. Düsündüklerinizi açiga vursaniz da gizli tutsaniz da sonuçlarini yasarsiniz. Herhangi bir fiiliyatinizin sonucunu yasamayi birakin, aklinizdan geçirdiklerinizin bile bir sonucu olacaktir, mutlaka yasayacaksiniz. Bizim medeniyetimiz ölçüyü böyle koyunca bu defa attiginiz her adima dikkat etmek zorunda hissedersiniz ve hep öyle yaptik biz, adil davranmak durumundayiz hepimiz yoksa "Eden, bulur." hükmü hakikat buluyor; hiç de sasmiyor bu. Ilahi hakikattir bu, dolayisiyla, sasmaz ve biz böyle baktik. Edenler buluyor, kim ki haksizlik eder, mutlaka ve mutlaka ona duçar olur, beter olur. Yapmamak lazim ve sunun altini çizerek söyleyeyim: "Hak" kavrami konusulurken en büyük hakkin yasama hakki oldugunu kimse iskalamasin.’ diye konustu.

‘Ögretmenlerimiz katledilirken sükut edenler haktan bahsedemezler’

Sehit edilen ögretmenlerin acisinin unutulmadigina isaret eden Milletvekili Aydemir, ‘Simdi, burada iri iri konusuyor HDP’liler. Ve bugün Ögretmenler Günü, öyle degil mi? Gencecik ögretmenlerimiz katledilirken sükût edenler haktan bahsedemezler, inandirici olmazlar bir defa. Hiçbir sekilde, en son konusacak, belki hiç konusmayacak kesim onlar olmali. Adaleti ifade ederken mutlaka ama mutlaka kendi cephenize dönüp bakacaksiniz, neyi konusuyoruz biz? Apocular, imansizlar, kitapsizlar, vicdansizlar minnacik çocuklari katlederken birinizden ses çikmiyor ya! Böyle bir sey olabilir mi? Kadin milletvekili gelmis, kadinlari addediyor, kadinlari öne koyuyor ama hiç de kadinci olmayan ifadeler kullaniyor. Böyle bir sey olabilir mi? Bunu yapmamak lazim.’ kaydini düstü.

‘Hakkin terazisi sasmaz’

Milletvekili Aydemir, ‘Elbette adaletten konusalim; nerede bir adaletsizlik var, oraya mutlaka ama mutlaka nester vuralim çünkü baslarken söyledigim gibi hakikat sasmayacak. Kim haksizlik ederse mutlaka onunla muhatap olacaktir, biz böyle bakiyoruz. Aksi hâlde, "Sadece burada dillendirelim, nasil olsa mikrofon bizde, muhalefetteyiz, sözümüz dinlenilir, geçer." Öyle degil.’ vurgusunu paylasti.

‘Adalet göreceli degildir’

Adaletin göreceli olmadigi ve olamayacaginin altini çizen Milletvekili Aydemir, ‘Bakin, yasadigim bir hadiseyi anlatayim size, bizatihi kendi gazetemde yasadim bunu ve CHP’li bir iktidar döneminde, CHP’li bir Adalet Bakaninin oldugu dönemde adalet mekanizmasindan yansiyan bir hakikat, bir gerçek. Gazetemde bir köse yazari bir mülki amirle ilgili kayit düsüyor, kendince orada bir sey söylüyor. Diyor ki: "Ramazan ayinda Erzurum’da -Erzurum iklimi çok hassastir ama- adamcagiz özellikle insanlara sigara içip yüzlerine üfürüyor." falan, bu manada bir seyler yazmis. Bir köse yazari bunu yazmis. Bu adam sonuçta Erzurum’da mülki amir, icraatlari var, yaptiklari var; onunla ilgili de bir haber yapilmis yani onun yaptigi bir faaliyeti haber hâline getirmisler. O günkü hâkim bu mülki amirin müracaatindan sonra bize çok orantisiz bir tazminata hükmetti. Niye? Çünkü ideolojik bakiyordu, adalet penceresinden bakmiyordu. Arkadaslarimizdan içimizde genç olanlar var, bilmeyenler vardir ama böyleydi. Size gelince adalet cari olsun, açiga çiksin, geçerli olsun; bize gelince olmasin, olmaz. ‘ dedi.

‘Ben onlara gazeteci demiyorum’

HDP’in yaklasimlarina sert tepki vererek, Içisleri Bakanligi Bütçesi görüsmelerinde AK Parti Manisa Milletvekili Ugur Aydemir’in vatan güvenligi konusunda milli hassasiyeti ifade eden sözlerinin bir kesim tarafindan çarpitildigini hatirlatan Milletvekili Aydemir, ‘ Sayin Ugur Aydemir. Içisleri Bakanligi bütçesi görüsmelerinde bir konusma yapti, çok temiz bir dille meramini anlatti. Anlattigi sey su... Garo Paylan israrla altini çiziyor: "Güvenlik giderlerine, bütçesine çok fazla para ayriliyor, bu yapilmamali." O kendi veçhesinden bunu söylüyor. Ugur Aydemir ne diyor? "Bizim için güvenlik çok önemli, ülkemizin, vatanimizin güvenligi kadar önemli bir sey olamaz. Gerekirse sogan ekmek yeriz ama güvenlikten asla taviz vermeyiz çünkü insanlarimizin katledilmesine, öldürülmesine mani olmak durumundayiz." diyor. Peki, bir benzetme: Simdi, ne oldu biliyor musunuz? Sizin cenahta yayincilik yapanlar, Ben bunlara gazeteci falan da demiyorum, bunlar gazeteci degil ve gazeteciligin, bu meslegin yüz karalari. Bakin, ben gazeteci olarak söylüyorum, böyle bir rezalet olamaz. Cimbizlayip çekiyor, sonra bütün bir Türkiye sathinda benim kardesimi linç ediyor. Bu mu adalet arkadaslar? Hak bu mu? "Bize gelince yapalim, amandir, sükût edin ama karsi tarafa gelince linç edilmesine sükût edelim, sessiz kalalim." Bu dogru degil. ‘ diye konustu.

Aydemir Ak Partili oldugu için sehit edilen esnafi hatirlatti

Sunumunda HDP’e yönelik tepkilerini dillendiren Milletvekili Aydemir, ‘ Biz sadece mülkün temeli olarak görmüyoruz adaleti ve biz o meshur aforizma "Kiliçla alinir bir mülk ama adaletle muhafaza edilir." Buna yürekten iman ediyoruz, her hücremizle iman ediyoruz. Bunu yapmayanlar zaten kaybederler. Adalet, adalet, adalet, adalet yerini bulsun yine o meshur aforizma, varsin kiyamet kopsun. Kim olursa olsun muhatabimiz, lütfen bu zaviyeden bakalim derim ben. Hususen de HDP’lilere sunu söylüyorum: siz bu mevzularda sükût edin, hiç degilse görünmeyin, sessiz kalin çünkü sizin siciliniz çok berbat bir sicil, ben Erzurum’dan biliyorum. Bakin, burada Agri Milletvekili oturuyor, bir vesile yine söylemistim. Sadece suçu günahi AK Partili olmak, baska hiçbir günahi olmayan Agri’da bir bakkal. Direge bagladilar, gariban bir adam, katlettiler, sadece suçu bu. Bir tanesinden ses çikmadi, tek birinden kinama bile çikmadi. ‘ dedi.

Aydemir çagrisini yineledi

Milletvekili Aydemir, HDP Milletvekillerine seslenerek, ‘Bütçe görüsmelerinde söyledim ben, FETÖ’yle ilgili bir kayit. Biz her zaman söylüyoruz, ‘kim ki FETÖ’nün yelkenine rüzgâr tasimis, kim ki o cenahta konuslanmis, yer bulmus, Allah milyar kere milyar onun belasini versin ve bunlara çagrida bulunuyorum: Yigitseniz, mertseniz, sözünüzün hükmü olsun diyorsaniz "Allah PKK’nin belasini versin." bir defa deyin.’ çagrisini yineledi.

‘Hainlerin demokrasi diye bir derdi mi var?’

Bir HDP Milletvekilinin ‘terörün müsebbi demokrasinin olmayisi’ seklindeki ifadesine tepki veren Milletvekili Aydemir, ‘Bakin, dün burada bir kayit düstünüz: "Terörün müsebbibi demokrasinin olmayisi." dediniz. Ya, böyle bir sey olabilir mi ya? Terörü mazur gösterme, terörü masum hâlde göstermek. Böyle bir sey olur mu? Birakin bunu. Olur mu öyle sey ya? Yani PKK’nin derdi demokrasi mi? PKK’nin demokrasi diye bir derdi var mi? ‘ diye sordu.

Helallesme gündemi

Milletvekili Aydemir, ‘Bakin, , CHP Genel Baskani helallesme diye bir kavram koydu orta yere. Sayin Kiliçdaroglu "Helalleselim." dedi.

Size de böyle bir özel güzelleme yapti, gönderme yapti. Bugün teröristlerden birisi, teröristbaslarindan birisi, aynen Kiliçdaroglu’na sunu söylüyor: "Helallesmenin yolu bize özerklik tanimanizdir." Yani "Bu ülkeyi bölmenizdir." diyor. Simdi, bu kafanin demokrasiyle ilgisi olabilir mi? Demokrasi diye böyle bir derdi olur mu bu kafanin? Bu kafanin derdi bölmek, parçalamak.’ diye konustu.

‘Önce vatan’

Sunumunda, ‘Öyleyse, hukukun cari olabilmesi için, adalet kavraminin hakkiyla yerini bulabilmesi için mutlaka ama mutlaka kavramlari da yerli yerinde konusmamiz lazim, düzgün bir zemine oturtmamiz lazim.’ diyen Milletvekili Aydemir, ‘ Aksi hâlde hep birlikte kaybederiz. Ben biliyorum ki hep beraber "Önce vatan." diyoruz hepimiz yani elhamdülillah bakin, biz burada...’ dedi.

Teröre karsi yürütülen basarili mücadele

Konusmasinda terörle mücadelede elde edilen basariya deginen Milletvekili Aydemir, ‘PKK’yi yer ile yeksan ettik, 1 tanesi kalmayacak. Simdi, elhamdülillah bakin, PKK’nin üzerine yürüdük, bunlari bitirme noktasindayiz. "FETÖ" diye bir imansiz, zalim yapi. Bunlari hep beraber yok etmek durumundayiz ki pirüpak bir zemin çiksin ve orada biz düzgün siyaset yapalim. O zaman projelerimizi konusalim. Ülkemizin gelecegi adina ne yapabiliriz, dünya zemininde, milletler camiasinda milletimizi daha ileriye nasil tasiriz, bunlari konusalim. Kürt, Türk, Zaza, Laz yahu "Insansa mesele bitmistir." diyoruz biz ve Türk milleti tarifinin içerisinde bütün bu etnik kimlikleri görüyoruz biz ya. Birinin bir digerinden farkini gören namerttir. Kendi adima söylüyorum ben bunu, AK Parti adina da söylüyorum. Kürt’ü öteki gören bir Allah kulu su ekibin içinde yoktur. Öyle sey olur mu? Cumhur Ittifaki adina söylüyorum. Bakin, ben Milliyetçi Hareket Partisini, Ülkü Ocaklarini çok yakindan taniyan birisi olarak söylüyorum. Orada asla Kürt’ü öteki gören bir anlayisa ben rastlamadim. Ben Erzurum camiasini biliyorum, Erzurum zaviyesinden, zemininden biliyorum. Oralarda böyle bir seyi hiç görmedim ben.

Biz, irkçi yaklasim nereden gelirse gelsin lanet ediyoruz, onu ayagimizin altina aliyoruz ve adalet adina kim ki konusursa, kim ki sahici notlar düserse o da basimizin tacidir, onu da her daim saygiyla, hürmetle anariz.’ dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.