Israil Genelkurmay Baskani, Iran'in Askeri Kapasitesini Hedef Almayi Sürdüreceklerini Söyledi

Israil Genelkurmay Baskani Aviv Kochavi, Iran tehdidini "tüm cephelerde ve her zaman" ortadan kaldirmaya yönelik operasyonlara devam edeceklerini belirtti.

Kochavi, Askeri Istihbarat Birimi (Aman) baskanligindaki devir teslim töreni sirasinda, Israil'in "Kanal 12" televizyonuna açiklamalarda bulundu.

Askeri istihbarat sayesinde Israil ordusunun Iran'da olup bitenler ve Orta Dogu'daki konumu hakkinda çok sey bildigini kaydeden Kochavi, "Iran'in kapasitesini yok etme operasyonlari her alanda ve her zaman sürecek. Iran'in nükleer programina karsi operasyonel planlar gelistirilmeye ve iyilestirilmeye devam edilecek." ifadelerini kullandi.

Nükleer mesele konusundaki gelismeler ne olursa olsun etkili bir yanit vermenin görevleri oldugunu söyleyen Kochavi, tüm istihbarat servislerinin de bu çabaya ortak oldugunu dile getirdi.

Bugünkü törenle görevini Aharon Haliva'ya teslim ederek bu görevden ayrilan eski Askeri Istihbarat Birimi Sefi Tümgeneral Tamir Hayman ise, "baskici" olarak nitelendirdigi Iran Islam Cumhuriyeti'nin su anda istikrarli oldugunu ancak eninde sonunda düsüs yasayacagini savundu.

Hayman, "Iran tehdidi, hem nükleer alandaki endise verici gelismelerle hem de karadan karaya füzeler ve insansiz hava araçlariyla bölgesel bir etki olarak ortaya çikiyor." dedi.

Iran ile P5+1 olarak adlandirilan ABD, Rusya, Fransa, Ingiltere, Çin ve Almanya arasinda 2015'te nükleer anlasma imzalanmis ancak eski ABD Baskani Donald Trump 2018'de bu anlasmadan çekilmisti.

Israil yönetimi ise ABD'den, nükleer anlasmayi imzalamamasi halinde Iran'a "agir" yaptirimlar uygulanmasini istiyor.

Israil'in uluslararasi kontrole tabi olmayan bir nükleer cephaneligi var ve Iran'i nükleer silah üretmeye çalismakla suçluyor, Tahran ise nükleer programinin barisçil amaçlar için yürütüldügünü savunuyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.