1915 Çanakkale Köprüsü'nde Sona Yaklasiliyor

Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu: '1915 Çanakkale Köprüsü tamamlandiginda dünyanin en büyük orta açiklikli asma köprüsü unvanina sahip olacak'.

Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu, 1915 Çanakkale Köprüsü'nde 87 tabliyeden 81'inin montajinin bitirildigini belirterek, "1915 Çanakkale Köprüsü tamamlandiginda dünyanin en büyük orta açiklikli asma köprüsü unvanina sahip olacak." ifadesini kullandi.

Karaismailoglu, yazili açiklamasinda, 1915 Çanakkale Köprüsü'nde adim adim sona yaklasildigini bildirdi.

1915 Çanakkale Köprüsü'nde 87 tabliyeden 81'inin montajinin bitirildigini ifade eden Karaismaioglu "1915 Çanakkale Köprüsü'nün de bünyesinde yer aldigi Malkara-Çanakkale Otoyolu, tamamlandiginda Istanbul'u Çanakkale'ye ve sonrasinda Kuzey Ege'ye baglayacak olup, ülkemizin prestij projeleri arasinda yer almaktadir." degerlendirmesinde bulundu.

Karaismailoglu, asma köprü ve otoyol güzergahinda proje çalismalarinin devam ettigine dikkati çekerek, Avrupa ve Asya ankraj bloklarinda imalatlarin yüzde 99'unun tamamlandigini kaydetti.

Bakan Karaismailoglu, çalismalara iliskin su bilgileri verdi:

"Fabrikada, tabliye panel ve blok imalatlari tamamlandi. Bugüne kadar, orta açiklikta 43 adet, yan açikliklarda 38 adet olmak üzere olmak üzere toplamda 81 adet tabliye blogunun montaji bitirildi. Montajlari tamamlanan tabliye bloklarindaki kaynak çalismalarina devam ediliyor. Toplamda 87 tabliye montaji yapilacak. Son 6 tabliyenin montajinin da kisa sürede bitirilmesi planlaniyor."

- Çanakkale Bogazi, gerdanligina 18 Mart'ta kavusacak

Karaismailoglu, Asya ve Avrupa yaklasim viyadüklerinin de tamamlandigini belirterek, otoyol çalismalari kapsaminda proje baslangici olan Malkara Kavsagi ile Umurbey (Çanakkale Kavsagi) arasindaki 96,4 kilometrelik kesimde toprak isleri, sanat yapilari ve üstyapi çalismalarinin devam ettigini bildirdi.

Projenin 18 Mart 2022'de tamamlanarak isletmeye açilmasinin hedeflendigini vurgulayan Karaismailoglu, sunlari kaydetti:

"1915 Çanakkale Köprüsü tamamlandiginda dünyanin en büyük orta açiklikli asma köprüsü unvanina sahip olacak. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün toplam uzunlugu, Cumhuriyet'imizin 100'üncü yil dönümüne atfen 2 bin 23 metre orta açiklik ve 770'er metre yan açikliklarla 3 bin 563 metre olup, 365 ve 680 metrelik yaklasim viyadükleriyle beraber 4 bin 608 metre olmasi öngörülüyor. Köprü tabliyesi 45 metre genislikte ve 3,5 metre yükseklikte ikiz tabliye olarak planlandi. Çelik kule yüksekligi 18 Mart Çanakkale Zaferi'ni simgeleyecek sekilde 318 metre olacak köprü, 2x3 seritli olarak trafige hizmet edecek."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.