Atatürk Kültür Merkezi Sanatseverlerle Bulustu

Kültür ve Turizm Bakani Mehmet Nuri Ersoy: 'Dünya döndükçe, gururumuz olan çocuklarimiz ve gençlerimiz bu sesi insallah her nesilde daha gür bir sekilde devralip 1000 asri da geride birakacaktir. Inancimiz tam, irademiz mutlaktir. AKM, milletimizin essiz kültürünün, sanatimizin derinlik ve zenginliginin, sanatçilarimizin zarafeti, estetigi, bilgi, birikim ve becerisinin parlayacagi yeni sahnenin adidir' 'AKM, gelenegin gelecekle bulustugu bir kültürsanat yapisidir. Türk estetiginin, modern yapi teknolojisiyle ve sanatin hemen bütün dallarina hizmet verecek donanim ve imkanlarla harmanlandigi bir eserdir. 365 gün 24 saat sehirle birlikte yasayacak ve nefes alacaktir' 'Sanatin evrenselligine kendi özgünlügümüzü eklemek, dünya literatüründe farkli branslarda Türk ekolünü olusturmak en önde gelen hedeflerimizden biridir. Çünkü öz kültürümüz bunu fazlasiyla hak edecek köklere ve zenginlige sahiptir'

Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Cumhurbaskani Recep Tayip Erdogan'in yani sira sanat ve siyaset dünyasindan önemli isimlerin katilimiyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami'nda açildi.

AKM'nin açilisina katilan Kültür ve Turizm Bakani Mehmet Nuri Ersoy, Sinan operasinin gösterimi öncesi yaptigi konusmada, 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami'ni kutlayarak, "Gururu ve coskusu asla eksilmeyen istiklal mücadelemizin zafer nisani, aziz milletimizin en görkemli eseri olan Cumhuriyet'in 98'inci yil dönümünde böylesi bir açilisi gerçeklestiriyor olmaktan dolayi son derece heyecanliyim. Bu duygular içerisinde sizlerin ve yüce milletimizin Cumhuriyet Bayrami'ni tebrik ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaslarini, aziz sehit ve gazilerimizi rahmetle, saygiyla, minnetle aniyorum." dedi.

Bakan Ersoy, iki yil sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasinin üzerinden bir asir geçmis olacagina dikkati çekerek, sunlari kaydetti:

"Dünya döndükçe, gururumuz olan çocuklarimiz ve gençlerimiz bu sesi insallah her nesilde daha gür bir sekilde devralip 1000 asri da geride birakacaktir. Inancimiz tam, irademiz mutlaktir. Bugün bu inanç ve iradenin yeni bir eserinin, babadan ogula bir mirasin, geçmisten gelecege bir selamin kapisini açiyoruz. AKM, milletimizin essiz kültürünün, sanatimizin derinlik ve zenginliginin, sanatçilarimizin zarafeti, estetigi, bilgi, birikim ve becerisinin parlayacagi yeni sahnenin adidir. AKM, ön yargilari yikarak, olmaz denileni oldurmanin mutluluguyla yükselen bir eserdir. Sayin Cumhurbaskanim, liderlik ettiginiz gelecek vizyonunda milletimize hizmetin sarti, hesabi, sonu ve siniri yoktur. Iste tam da bu yüzden bugün yeni AKM vardir."

Bakan Ersoy, AKM'yi medeniyetlerin kalbi, Türk medeniyetinin bas taci Istanbul'a armagan ettiklerini kaydederek, "AKM, gelenegin gelecekle bulustugu bir kültür-sanat yapisidir. Türk estetiginin, modern yapi teknolojisiyle ve sanatin hemen bütün dallarina hizmet verecek donanim ve imkanlarla harmanlandigi bir eserdir. Burasi çocuklarimizin ögrenerek, deneyimleyerek sanatla tanisacagi, sanatin, her yas ve kesimden insanlarimizin hayatinin bir parçasi, bir aliskanligi olmasini saglayacak merkezdir. 365 gün 24 saat sehirle birlikte yasayacak ve nefes alacaktir." ifadelerini kullandi.

Yapi hakkinda genel bilgileri de paylasan Ersoy, mimarisinde yüzde 70 yerli malzeme kullanilan AKM'nin 5 bloktan olustugunu ve yaklasik 96 bin metrekare kapali alana sahip oldugunu söyledi.

Mehmet Nuri Ersoy, AKM'nin salgin kosullarina ragmen yaklasik 2,5 yilda tamamlandiginin altini çizerek, su bilgileri verdi:

"Bu bir rekordur ve bu basari Türkiye'nindir. Sunu da ifade etmeliyim ki yenilik sadece fiziki degil ayni zamanda fikri yaklasimda da kendini göstermektedir. Dünyadaki örnekleri inceleyerek ve kültür dünyamizin önde gelen isimleriyle istisare ederek AKM için yeni bir isletme modeli olusturduk. Deneyimli profesyonellerden olusan ekibiyle AKM, sanati besleyen, çogaltan ve her kesimden ziyaretçisini zengin içeriklerle bulusturabilen yapisiyla yoluna devam edecektir. Bakanligimiza bagli 5 sanat birimimiz burada yerlesik olarak bulunacak ve klasik Türk müziginden tiyatro, opera ve baleye kadar farkli dallarda çalismalarini sürdürecek."

Beyoglu Kültür Yolu Festivali'ne de deginen Ersoy, 3 Kasim'da ''Mozaik'' adiyla bir konser gerçeklestirilecegini söyledi.

Bakan Ersoy, AKM'nin kapilarinin dünyadan ve Türkiye'den seçkin sanatçi ve kurumlarin performanslarina daima açik olacagini vurgulayarak, 31 Ekim'de Londra Filarmoni Orkestrasi, 2 Kasim'da ise Chris Botti'nin konser verecegini kaydetti.

Sanatta milli ve yerli olmanin tasidigi degeri daima vurguladiklarini dile getiren Ersoy, söyle devam etti:

"Sanatin evrenselligine kendi özgünlügümüzü eklemek, dünya literatüründe farkli branslarda Türk ekolünü olusturmak en önde gelen hedeflerimizden biridir. Çünkü öz kültürümüz bunu fazlasiyla hak edecek köklere ve zenginlige sahiptir. Ondan beslenen sanatçilarimiz ise sanatin hem duyusal estetigine hem de ilmine son derece hakim olup, bu hedefi gerçeklestirebilecek kabiliyettedirler. Bugüne kadar ortaya koyduklari performanslar, eserler, ulusal ve uluslararasi camiadaki sayginliklari daima bizlerin övüncü olmustur. Zaten onlarin bu basarilari bizleri daha fazlasini beklemeye itmektedir. Bütün sanatçi ve zanaatkarlarimiza bir kez daha en kalbi sükranlarimi sunuyor, cani gönülden alkisliyorum."

AKM'nin Cumhurbaskani Erdogan'in talimatiyla hazirlanan "Sinan" operasi ile açildigina isaret eden Ersoy, bestesi Hasan Uçarsu, librettosu Dr. Bertan Rona tarafindan hazirlanan eserin, Italyan rejisör Vinçenzo Grisostomi Travaglini'nin sahneye tasidigini aktardi.

Mehmet Nuri Ersoy, AKM'nin bir beden oldugunu söyleyerek, "Ona ruh katacak olan siz degerli sanatçilarimizsiniz. Bugüne kadar ilmek ilmek islediginiz Türk kültür ve sanatina bundan sonra da yeni motifler, yeni renkler katacaginizdan süphemiz yoktur. Halkimizla kucaklasacaginiz yeni çalismalarinizda kolayliklar ve basarilar diliyorum." ifadelerini kullandi.

Beyoglu Kültür Yolu Festivali'nin de AKM'nin açilisliya basladigini vurgulayan Ersoy, sunlari aktardi:

"Istanbul'un tarihi ve modern çehresi ile kültür-sanat zenginligimizi bir arada yansitan bu rota, Istanbul'un ve Türkiye'nin yeni bir markasi olacak. Bu markanin sahne alacagi Beyoglu Kültür Yolu Festivali'nde 17 gün boyunca binden fazla sanatçinin katilimiyla 64 farkli noktada etkinlikler düzenleyecegiz. Ulusal ve uluslararasi isimler, ustalarimizin yaninda genç sanatçilarimiz… Sanatin hemen her dalinda, her kesimden ve her yas grubundan insanimiza hitap eden essiz bir yolculuga çikacagiz. Halkimizi bu muazzam kültür ve sanat sölenine davet ediyorum."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.