Gine'de 44 Üst Düzey Asker Darbe Sonrasi Emekli Edildi

Mali'de 5 Eylül'de yapilan askeri darbenin ardindan 44 general ve amiral emekli edildi.

Devlet televizyonundan okunan bildiride, geçis döneminin Cumhurbaskani Mamady Doumbouya'nin imzasini tasiyan kararnameyle 44 general ve amiralin emekliye ayrildigi duyuruldu.

Bu isimler arasinda 2010'da geçis döneminin Cumhurbaskani Sekouba Konate ve Genelkurmay Baskani General Namory Traore de dahil devrik lider Alpha Conde döneminde kilit görevlerde bulunmus askerler yer aliyor.

Yine Doumbouya imzali bir diger kararnamede ise emekli edilen askerlerden 28'inin ulusal güvenlik konularindaki danisma organi Gine Yüksek Savunma Konseyine atandigi kaydedildi.

- Gine'de askeri darbe

Gine'de, Özel Kuvvetler Birlikleri (GFS) komutani Doumbouya, 5 Eylül'de darbe yaparak yönetimi ele geçirmisti.

Cumhurbaskani Alpha Conde'nin en güvendigi isimlerden biri olan ve 2018'de bizzat Conde tarafindan bu göreve getirilen Doumbouya, ülkedeki kötü gidisat nedeniyle yönetime el koyduklarini açiklamisti.

Paris Harp Okulu çikisli Fransiz vatandasi Doumbouya, darbeden sonra ülkenin en merak edilen ismi haline gelmisti.

Bati Afrika Devletleri Ekonomik Toplulugu (ECOWAS) ve Afrika Birligi, Gine'nin üyeligini askiya almis, darbecilere çesitli yaptirimlar uygulanacagini duyurmustu.

Darbe sonrasi kurulan askeri cunta Ulusal Birlik ve Kalkinma Komitesinin (CNRD) basindaki Doumbouya, 1 Ekim'de düzenlenen törenle geçis sürecinin cumhurbaskani olarak yemin etmisti.

Basbakanlik görevine de 68 yasindaki diplomat Mohamed Beavogui getirilmisti.

Askeri cuntanin 5 Eylül'den bu yana elinde olan 83 yasindaki Alpha Conde'nin ise tüm baskilara ragmen istifa mektubunu imzalamadigi belirtiliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.