Antalya, Yabanci Konut Satisinda Istanbul'un Ardindan Ikinci Sirada

Antalya’da Eylül ayinda 6 bin 528 konut satisi gerçeklesti. Satistan bin 358’i yabancilara gerçeklesirken, Antalya bu rakamla, 2 bin 995 satisla Istanbul’un ardindan ikinci sirada yer aldi.

Antalya, Yabanci Konut Satisinda Istanbul'un Ardindan Ikinci Sirada
Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) verilerine göre, Eylül ayinda ülke genelinde 147 bin 143 konut satildi. Satislarin bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 7,6 artigi belirtildi. Antalya’da ise konut satis sayisi Eylül ayinda 6 bin 528 olarak kayitlara geçti.

Yabancilara Eylül ayinda 6 bin 630 konut satisi gerçeklesti

Yabancilara yapilan konut satislari Eylül ayinda bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 25,8 artarak 6 bin 630 oldu. Toplam konut satislari içinde yabancilara yapilan konut satisinin payi yüzde 4,5 oldu. Yabancilara yapilan konut satislarinda ilk sirayi 2 bin 995 konut satisi ile Istanbul aldi. Istanbul’u sirasiyla bin 358 konut satisi ile Antalya, 408 konut satisi ile Ankara izledi.

Ülke uyruklarina göre en çok konut satisi Iran vatandaslarina yapildi

Eylül ayinda Iran vatandaslari Türkiye’den bin 323 konut satin aldi. Iran vatandaslarini sirasiyla 990 konut ile Irak, 540 konut ile Rusya Federasyonu vatandaslari izledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.