İstanbul'da sular altında kalacak 17 ilçe!

İBB ve ODTÜ işbirliği ile hazırlanan "İstanbul Tsunami Bilgi Kitapçıkları"nda yer alanlara göre olası bir deprem sonrası oluşacak tsunamiden 17 ilçenin etkilenmesi beklenirken Kadıköy'de deniz 1000 metre içeri girecek. Adalar'da dalga boyu 12 metreyi bulacak.

İstanbul'da sular altında kalacak 17 ilçe!
İBB ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) işbirliği ile hayata geçirilen çalışmanın ilk etabında, 'İstanbul Marmara Kıyıları Tsunami Modelleme, Hasar Görebilirlik ve Tehlike Analizi Güncelleme Projesi' 2018 yılında tamamlanmış, kentin denize kıyısı olan ilçelerdeki tsunami etkileri araştırılmıştı. Çalışmanın ikinci etabında ise 'İstanbul Tsunami Eylem Planı (2019)' ortaya konuldu.

17 İLÇENİN TSUNAMİ RAPORU

Çalışma; İstanbul'un denize doğrudan kıyısı olan ve tsunamiden belirgin şekilde etkileneceği öngörülen 17 ilçe için gerçekleştirildi. Rapora göre Adalar'da dalga boyunun 12.3 metreye kadar çıkacağı ve binden fazla yapıyı etkileyeceği, Büyükçekmece'de tsunamiden etkilenen yapı sayısının bin 400'ü bulacağı, Kadıköy'de denizin bin metre kadar içeri gireceği öngörülüyor.

İşte o 17 ilçe:

ADALAR

AVCILAR

BAKIRKÖY

BEŞİKTAŞ

BEYLİKDÜZÜ

BEYOĞLU

BÜYÜKÇEKMECE

FATİH

KADIKÖY

KARTAL

KÜÇÜKÇEKMECE

MALTEPE

PENDİK

SİLİVRİ

TUZLA

ÜSKÜDAR

ZEYTİNBURNU