Kapatılan Zirve Üniversitesinin İsmini Gülen Koymuş

Gaziantep’teki FETÖ soruşturmasında KHK ile kapatılan Zirve Üniversitesi ile bağlı olduğu vakfa yönelik hazırlanan iddianamede, üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Taner Nakıboğlu’nun bir videosunda üniversitenin ismini bizzat Fetullah Gülen’in koyduğu yer alırken, Nakıboğlu’nun sahibi olduğu bir inşaat firmasının gerçekleştirdiği konut projesinde ise elde edilen gelirlerin "bağış" ve "yardım" adı altında üniversiteye aktarıldığı kaydedildi.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ilişkin soruşturma kapsamında 14 sanık hakkında hazırlanan iddianame 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilirken, sanıkların 22,5 yıla kadar hapsi istenen iddianamede, Zirve Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Taner Nakıboğlu’nun FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile sık sık görüştüğü ve üniversitenin adının Gülen tarafından konulduğu belirtildi. Aynı iddianamede sık sık Pensilvanya’ya gittiği tespit edilen Taner Nakıboğlu’nun da bir videoda üniversitenin ismini bizzat Gülen’in koyduğunu söylediği kaydedildi. İddianamede, FETÖ’nün sözde bölge abisi olarak belirtilen firari sanık Mehmet Kocatürk’ün de üniversitenin mütevelli heyetinde yer aldığı ve üniversitede özel odası bulunduğu belirtildi.

Borç ödeme ve bağış yöntemi ile vurgun

Nakıboğlu’nun sahibi olduğu ve Zirve Üniversitesi yakınlarında gerçekleştirilen Antepia konut projesindeki gelirlerin ise bağış ve yardım olarak Zirve Üniversitesine aktarıldığı ifade edildi. KHK ile kapatılarak Gaziantep Üniversitesine devredilen üniversitenin bağlı olduğu vakıf ile paralel yapı şirketi hesapları arasında borç ve bağış notuyla toplam 25 milyon 200 bin TL’lik para hareketinin tespit edildiği belirtilen iddianamede, bu yöntemle vergi kaçırıldığı bilgisi verildi.

Örgütün vakıf ve Zirve Üniversitesindeki sözde yöneticileri ile ticari ilişkisi bulunan şirket sahiplerinin sanık olarak gösterildiği iddianamede, vakfın kurucu başkanı olan ve başka bir FETÖ soruşturmasından tutuklu bulunan Taner Nakıboğlu’nun, üniversitenin mütevelli heyetinde yer aldığı kaydedildi.

Şüpheli işlemler

Tutuklu bulunan Nakıboğlu’nun örgütün sermayesini yönlendirdiğinin yer aldığı iddianamede MASAK raporlarına da yer verildi.

İddianamede, Zirve Üniversitesi ve inşaat şirketi arasındaki borç ödeme ve bağış işlemleri ile ilgili "Üniversite tarafından sanıkların ortağı olduğu bir firmaya 2012 yılında 41 milyon 602 bin lira borç verilmiş, bu tutarın tamamı ilgili firma tarafından tekrar ödenmiştir. Başka bir firmaya ise aynı yıl 61 milyon 775 bin lira borç verilmiş, tamamı yine aynı gün tekrar ödenmiştir. 2 milyon 900 bin alacağı olan başka bir firmaya da 19 milyon 850 bin borç verilmiş, borcun tamamı geri ödenmiştir. 2013 yılında ise bir firmaya 56 milyon borç verilmiş, tutarın tamamı tekrar ödenmiştir. Aynı yıl bir başka firmaya da 109 milyon 800 bin borç verilmiş, tutarın tamamı geri ödenmiştir. 2014 yılında ise bir firmaya 234 milyon 466 bin borç verilmiş, tutarın tamamını geri ödemiştir. Burada ilginç olan ise söz konusu firmanın almış olduğu borcu aynı gün içinde veya bir gün sonra geri ödemesidir. Örneğin 29 Şubat 2012’de saat 15.09’da üniversite tarafından firmaya olan borcuna karşılık bir milyon lira gönderildiği, firmanın ise bu parayı aynı gün saat 15.41’de tekrar Zirve Üniversitesine bağış adı altında gönderdiği belirlenmiştir. Firma, üniversiteye gönderdiği tutarı ise Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında ticari karından beyanname üzerinde indirim konusu yapmıştır. Ticari kazanç elde etme gayesi olmayan sadece sosyal amaçlarla kurulmuş bir vakfın bir ticaret şirketinden yüksek tutarlı meblağları borç alması ve bu tutarı hemen bir gün sonra geri ödenmesi söz konusu işlemlerin şüpheli olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu şüpheli borç alışveriş işlemleri mezkur vakıfla şirket arasında organik bağ olduğunu ortaya koymaktadır" denildi.

Benzeri hesap hareketlerine de dikkat çekilen iddianamede, üniversitenin örgütün amaçları doğrultusunda eleman yetiştirmek için elebaşı Fetullah Gülen’in talimatıyla kurulduğu da ifade edildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.