Cumhurbaşkanı Erdoğan Adana'da açılış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adana'da Tufanbeyli Santrali açılışında konuştu...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Adana'da açılış töreninde konuştu
Erdoğan, 'Bizdeki bazı çevrecilerin kömür, hidroelektrik ve nükleer santral karşıtı eylemleri hiç birimizi yanıltmasın. Bunlara çok fazla kulak asmaya da gerek yok. Gereğini yapmak durumundayız. Benim için aslolan milltemin menfaatidir. Ülkemin menfaatidir. Bunun karşısına dikilenlerin hepsi teferruattır' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerjisa Tufanbeyli Termik Santrali'nin açılış töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

1,1 milyar dolarlık yatırım. 1,5 milyon konutun tüketimini karşılayacak enerji üretilecek. İnşaat sırasında çalışan sayısı 4 bin 500 ve işletme sırasında bin kişiye istihdam yaratacak.

Türkiye'nin en yüksek Avrupa'nın 4. büyük soğutma kulesi sayesinde emisyon değerlerinin uluslararası standartları altına düştüğü belirtmeliyim.

Sabancı grubu başta olmak üzere, ilgili kamu kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu santralle EnerjiSA'nın Tufanbeyli'ye kazandırdığı yeşil alanları ve yaptığı, yapacağı gerekli desteği verecekler. Ve Tufanbeyli çok daha farklı bir konuma ulaşacak.

Enerji Türkiye'nin dışa bağımlı olduğu alanların başında geliyor. Enerji konusunda 2013'te 11.5 milyar dolarken bu rakam 55 milyar dolara yükseldi.

Enerji ithalatımızı 38 milyar dolarda tutabildik. Geçtiğimiz yıl 63 milyar dolar olan dış ticaret açığımızın yarısından fazlası enerjidir.

Milletimizin refah düzeyinin, şehirleşmenin artması enerji talebini artırıyor. Enerji talep artışının en fazla olduğu ülke Türkiye'dir. Enerji talebimiz katlanarak sürecektir. 10 yılda enerji alanında ihtiyaç duyacağımız yatırım miktarı 110 milyar dolar.

Doğal kaynakları ve kendi kaynaklarımızı daha çok kullanarak dışa bağımlılığı asgariye indirmeyi hedefliyoruz. Ben şahsen ithal kömürün ülkemize gelmesine karşıyım. Cari açığı arttırdığı için karşıyım. İthalde 5 kullanacağına, bunda 10 kullanırsın.

Bu arada özellikle 13 yılda bu alanda birçok adım atıldı. Hem kamu kaynaklarını hem de özel sektörü adeta seferber ettik. Türkiye'nin ihtiyacını karşılamak rüzgarla karşılamak mümkün değil. Kömürü en iyi şekilde değerlendirmek mecburiyetindeyiz.

Dünyada kömür yüzde 29'luk oranla en çok kullanılan enerji kaynağı olarak petrol ve doğalgazın önündedir. Yeterli petrol ve doğalgazımız olmayabilir ancak zengin sayılabilecek kömürümüz var. Kömürün liderliği elden bırakmayacaktır.

Bizdeki bazı çevrecilerin kömür, hidroelektrik ve nükleer santral eylemlerine kulak asmamak gerekiyor. Bunların dikili ağacı yoktur. Köprü yaparsın karşı çıkarlar, ağaç dikersin karşı çıkarlar.

Sadece Avrupa ülkelerinde Polonya yüzde 84, Almanya yüzde 45, Danimarka yüzde 34 oranında elektrik üretimini kömürle gerçekleştiriyor.

Çin'de bu durum yüzde 75 ve Hindistan'da yüzde 73. Ülkemizde bu rakam yüzde 28,5. Üstelik yüzde 13,5'u yerli kömür.

135 nükleer santral Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteriyor. Dünyada bu rakam 444. Türkiye 2 tane nükleer santral teşebbüsünde bulundu diye kıyamet kopuyor.

Açılışını yaptığımız bu santral yılda 5,5 ton kömür kullanacak.