Tayland'da Sel Felaketi: En Az 82 Ölü

Tayland'da muson yağmurları ve Nock-ten tropik fırtınasının yol açtığı seller ve toprak kaymaları sonucu en az 82 kişinin öldüğü bildirildi.

3 aydır yağan sağanak yağmurlar, Tayland'ın kuzeyi ve merkezini etkileyen sellere ve heyelanlara sebep oldu. Chao Phraya Nehri'ndeki su seviyesi, tarihin en yüksek miktarına ulaştı. Bangkok ve Ayutthaya arasındaki yolların sel altında kaldığı bildirildi. Köylüler, kendi çabalarıyla set çekmeye çalışsalar da 1 metre yüksekliğindeki sel sularının yolları kapamasına engel olamadılar.

Ayutthayalı bir köylünün iki katlı evinin bulunduğu alanda sel sularının 5 metreye kadar yükseldiği gözlemlendi. Televizyon ve buzdolabı gibi değerli eşyalarını ikinci kata taşıyanAyutthayalı köylü kadın, evinden ayrılmayı düşünmediğini belirterek, "Evde kalmanın tehlikeli olduğunu biliyorum ama ayrılamam. Çünkü bütün sahip olduğum her şey burada" dedi.

Sürekli olarak sel basan bölgelerde yaşayan yöre sakinleri, bir ayı aşkın süredir hayatlarını sele karşı set çekerek sürdürüyor. Yetişkinler hayatlarını kazanmak için bambu çubuk yapımı gibi değişik işlerde çalışıyor.

Tayland hükümeti ise dün sel mağdurları ve kurbanlarına destek için gece toplantısı düzenledi. Yaşanan doğal felaketlerden yaklaşık 200 bin kişinin etkilendiği tahmin ediliyor

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.