Türk İşadamları Gümrük Birliği Konusunda Bilgilendirildi

Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk işadamları Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması konusunda bilgilendirildi.

Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk işadamları Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması konusunda bilgilendirildi.

    Kazakistan Türkiye İşadamları Derneği (KATİAD) tarafından Almatı kentindeki Ankara Oteli’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına, çok sayıda iş adamı katıldı. KATİAD Başkanı Zeki Pilge, Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Yeşim Kebapçıoğlu, Kazakistan Maliye Bakanlığı Gümrük Denetim Komitesi Başkan Yardımcısı Ten İgor Viktoroviç, Kazakistan Gümrük Birliği Genel Müdürü Çuhray Yuriy Aleksandroviç ve çok sayıda Kazak ve Türk işadamı katıldı. Toplantıya başkanlık eden KATİAD Başkanı Zeki Pilge Kazakistan’da faaliyette bulunan Türk işadamlarının değişen gümrük mevzuatı ile ilgili olarak yapılan toplantının son derece faydalı olduğunu belirtti. Zeki Pilge, işadamlarının daha fazla üretim ve satış yapabilmeleri için imzalanan Gümrük Birliği konusunda daha fazla bilgi sahibi olmaları gerektiğini ifade etti.

Toplantıda konuşan Almatı Başkonsolosu Yeşim Kebapçıoğlu ise Japonya’da yaşanan deprem dolayısıyla Türkiye başta olmak üzere bütün dünyanın Japon halkının yanında olduğunu belirterek, depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. KATİAD tarafından düzenlenen toplantının imzalanan Gümrük Birliği anlaşması sonrası Türk işadamlarının bilgilendirilmesi noktasında son derece önemli konuların ele alındığını ifade eden Yeşim Kebapçıoğlu, değişen mevzuatlara işadamlarının hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Kebapçıoğlu, Kazakistan’da bulunan işadamlarının yaşanan değişiklikleri yakından takip etmeleri gerektiğini vurgulayarak: “Türk işadamlarının başarısı, Kazakistan ve Türkiye ilişkilerinin güç kazanması demektir.”dedi. Almatı Başkonsolosluğu olarak her zaman Türk işadamlarının yanında olduğunun altını çizen Yeşim Kebapçıoğlu, iki ülke ilişkilerinin en üst düzeyde olduğunu ifade etti.

Toplantıda konuşan Kazakistan Gümrük Broker Birliği Genel Müdürü Çuhray Yuriy Aleksandroviç, Gümrük Birliği‘nin hedeflerinden birinin, ekonomik gelişmeler, serbest ekonomik etkileşim alanları arttırılması, gümrüklerdeki engellerin ortadan kaldırılması ve ülkelerin sosyo-ekonomik ilerlemesini katkı sağlamak olduğunu ifade etti.

Gümrük Birliği kararlarının uygulanmasından birkaç ay sonra yapılan anlaşmanın olumlu yönlerini ve Kazakistan‘ın dış ticaret ve gümrük birliği içinde karşılıklı ticareti etkileyen bazı olumsuz faktörlerin yaşandığını, ancak zamanla bu olumsuzluğun ortadan kalktığına dikkat çeken Çuhray Yuriy Aleksandroviç,

Gümrük Birliği Komisyonu’nun ve Kazakistan hükümetinin şirketlerin mal bildiriminin tamamlanması için revizyon başlattıklarını söyledi.

Toplantıda ayrıca Gümrük Birliğinin kurulmasıyla, Kazakistan Cumhuriyeti içerisinde üretim yapan firmaların, ham madde sahibi olan Rusya Federasyonu’na nazaran rekabet gücünün düştüğü bununla ilgili Gümrük Birliği sınırları içerisinde Kazakistan Cumhuriyeti’nin üretici firmalarını koruma amaçlı önlemler de tartışıldı.