Başkan Erdoğan ile Katar Emiri El Sani'den kritik görüşme: Katar ile iş birliğini güçlendirecek 15 anlaşmaya imza atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ve Katar Emiri El Sani, ikili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzendi. Türkiye ve Katar arasındaki iş birliğini güçlendirecek 15 anlaşma imzalandı.

Başkan Erdoğan ile Katar Emiri El Sani'den kritik görüşme: Katar ile iş birliğini güçlendirecek 15 anlaşmaya imza atıldı
Başkan Erdoğan ile Katar Emiri El Sani'den kritik görüşme: Katar ile iş birliğini güçlendirecek 15 anlaşmaya imza atıldı
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Katar'daki kritik görüşme trafiğine başlıyor. Erdoğan, Katar'ın Başkenti Doha'da kaldığı otelden ayrılarak görüşmenin gerçekleşeceği yere geçti. Katar Emiri El Sani, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ı resmi törenle karşıladı. İki lider tören kıtasını selamladıktan sonra görüşmeleri gerçekleştirmek üzere içeri geçti. Erdoğan ile El Sani başbaşa görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra bir de heyetler arası görüşme gerçekleştirilecek.

BAŞKAN ERDOĞAN KATAR'DA

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, dün basın mensuplarının sorularını yanıtladıktan sonra Katar'a hareket etmişti. Erdoğan, dün geceyi Katar'ın Başkenti Doha'da geçirdikten sonra bugün yoğun görüşme trafiğine başladı.

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Başkan Erdoğan, sabah saatlerinde kaldığı otelden ayrılarak görüşmenin gerçekleşeceği noktaya gitti. Erdoğan'ı, Katar Emiri El Sani karşıladı. İki lider resmi törene katıldıktan sonra, askerleri selamlayarak içeri girdi.

Törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da yer aldı.

Başkan Erdoğan ile Katar Emiri El Sani'den kritik görüşme: Katar ile iş birliğini güçlendirecek 15 anlaşmaya imza atıldı

BAŞBAŞA GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye - Katar Yüksek Stratejik Komite 7. Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Doha'da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ikili ilişkiler, bölgesel konular, askeri iş birliği ve ekonomik yatırımlar ile ticaret konuları ele alındı.

İki lider Yüksek Strateji Komitesi 7.Toplantısına başkanlık edecek. Burada da önemli konular değerlendirilecek ve kararlar alınacak.

15 YENİ ANLAŞMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ve Katar Emiri El Sani, ikili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenliyor. Türkiye ve Katar arasındaki iş birliğini güçlendirecek 15 anlaşma imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Katar Devleti İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Arasında Afet ve Acil Durum Yönetimi Alanında Mutabakat Zaptı ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Büyük Çaplı Organizasyonların Yerine Getirilmesinde İşbirliği Konulu Niyet Mektubunun Uygulanmasına İlişkin Protokolü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Khalid bin Khalifa bin Abdulaziz Al Thani imzaladı.

Antalya Diplomasi Forumu ile Doha Forum Arasında Kurumsal İşbirliği Tesis Edilmesine Yönelik Niyet Mektubu'na Protokol Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı'na ve Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısı Ortak Bildirisi'ne Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Thani imza attı.

KOSGEB ve Katar Kalkınma Bankası Arasında Mutabakat Zaptı ve Türk Standartları Enstitüsü ile Katar Genel Standardizasyon Teşkilatı Arasında Standardizasyon Alanında Mutabakat Zaptı Uygulama Programı, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Katar Maliye Bakanı Ali bin Ahmed Al Kuwari tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Katar Devleti Kültür ve Spor Bakanlığı Arasında 2022-2023 Yılları için Kültürel Alanda İkinci Uygulama Programı ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında 2022-2023-2024 Yılları için Gençlik ve Spor Alanında İlk Uygulama Programı'nı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Katar Kültür ve Spor Bakanı Şeyh Abdulrahman bin Hamad Al Thani imza altına aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Uygulama Programı'nı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Katar Kamu Sağlığı Bakanı Hanan Mohamed Al Kuwari imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı ile Katar Devleti Vakıflar ve İslam İşleri Bakanlığı Arasında Vakıflar ve İslami İşler Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı'na Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Vakıflar ve İslam İşleri Bakanı Ghanem bin Shaheen Al Ghanim imza attı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Katar İş İnsanları Derneği Arasında Mutabakat Zaptı'nı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu ile Katar İş İnsanları Derneği Başkanı Şeyh Faisal bin Qassim Al Thani imzaladı.

Anadolu Ajansı (AA) ile Katar Haber Ajansı Arasında İşbirliği Anlaşması ise Doha'da Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz ile Katar Haber Ajansı Başkanı Ahmad Saeed Al Romaihi tarafından imza altına alınacak.

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ile Qatar Debate Arasında Akademik İşbirliği Anlaşması, İbn Haldun Üniversitesi ile Katar Üniversitesi Arasında İşbirliği Anlaşması da yine Doha'da imzalanacak.

Başkan Erdoğan ile Katar Emiri El Sani'den kritik görüşme: Katar ile iş birliğini güçlendirecek 15 anlaşmaya imza atıldı