USD (Alış - Satış) : 4,72 - 4,73 EURO (Alış - Satış) : 5,52 - 5,53

En tarafsız İmam Hatip haberi

Reuters haber ajansından Simon Akam, Beyoğlu Kazım Karabekir Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne gitti ve öyle tespitler yaptı ki

Eğitim / 28 Şubat 2010 Pazar 14:58
En tarafsız İmam Hatip haberi

  Uluslararası Reuters haber ajansından Simon Akam , Beyoğlu Kazım Karabekir Anadolu İmam Hatip Lisesi ' ne giderek hem sınıflarda ç ; ekim yaptı hem de ö ; ğrencilerle konuştu .

İzlenimlerini , &ldquo ; Tü ; rkiye ' den model olabilecek bir İslami eğitim sistemi mi?&rdquo ; başlığıyla haber yaptı .

Reuters ' ın haberine gö ; re Afganistan , Pakistan ve hatta Rusya Eğitim Bakanlığı heyetleri , imam hatip okullarına gelerek incelemelerde bulundular ve radikalleşmeyle savaş iç ; in bu okulların kendi ü ; lkelerinde bir model olabileceğini aç ; ıkladılar .

Reuters medreselerden farklı olarak imam hatiplerde mü ; fredatın sadece yü ; zde 40 ' ının Kuran ve İslam eğitimine ayrıldığını , geri kalanının &ldquo ; laik&rdquo ; konular olduğunu ve her sınıfta Atatü ; rk ' ü ; n fotoğrafının asılı olduğunu kaydetti .

Ö ; ğrencilerin hem hicreti hem de Atatü ; rk ' ü ; n genç ; liğe hitabesini ö ; ğrendiğine dikkat ç ; ekti . Bu ö ; zellikleriyle imam hatiplerin bazı kişiler tarafından &ldquo ; radikal İslam ' ın panzehiri&rdquo ; olarak gö ; rü ; ldü ; ğü ; nü ; kaydetti . Tayyip Erdoğan ve kabinesindeki bakanların yü ; zde 30 ' unun da bu okuldan mezun olduğuna vurgu yaptı .

Okul sadece eğitim iç ; in değil

Reuters ' a gö ; re imam hatip okulları son dö ; nemde &ldquo ; model olarak&rdquo ; birç ; ok ü ; lkenin dikkatini ç ; ekiyor . Afganistan Eğitim Bakanı Faruk Wardak Ankara ' da bu okullardan birini ziyaret etti ve kendi ü ; lkesinde de bu sistemin ılımlı din eğitimi iç ; in model olabileceğini sö ; yledi . Ardından Pakistan ' ın Ankara Bü ; yü ; kelç ; isi bu okulu ziyaret tti ve aynı şekilde imam hatiplerle ilgili kendi ü ; lkesinde ç ; ok ü ; st dü ; zey yetkililer arasında gö ; rü ; şmeler yapıldığını sö ; yledi .

Okullar Rusya ' nın bile dikkatini ç ; ekmiş durumda . Rusya Eğitim Bakan Yardımcısı geç ; tiğimiz yıl bu okullardan birini ziyaret ederek bilgi aldı . Afgan Eğitim Bakanı imam hatiplerle ilgili olarak &ldquo ; Okul sadece eğitim iç ; in değil radikalleşmeyle savaş iç ; in de ç ; ok ö ; nemlidir&rdquo ; dedi .

Ö ; ğrencilerin gö ; rü ; şleri

' Tehlikelere karşı koruyor '

Kerem Fazıl Ç ; ınar : Dinin tabi ki kamusal alanda bir yeri olmalı . Sadece Tü ; rkiye ' de değil bü ; tü ; n dü ; nyada . . . ( Reuters bu sö ; zleri Tü ; rkiye ' nin 87 yıllık laiklik geleneğinin yü ; zü ; ne ç ; arpan sö ; zler olarak naklediyor ) . . İmam hatipler bizi dışarıdaki hayatın tehlikelerine karşı koruyor . Normal okullarda dini değerlere sahip olmayan tehlikeli arkadaşlar edinme olasılığımız var .

Nur Sü ; meyye Karaoğlan : İmam hatip ö ; ğrencisi olmaktan dolayı ç ; ok gurur duyuyorum . Bunun insan doğasıyla uyumlu olduğunu dü ; şü ; nü ; yorum .

Kazım KarabekirAfganistanİslamPakistanLaiklikFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı