USD (Alış - Satış) : 4,72 - 4,72 EURO (Alış - Satış) : 5,47 - 5,48

Bahçeli: Başbakan Türkiye'nin haysiyetini sıfırlamıştır

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye ile Ermenistan arasındaki çözüme yönelik girişimlere tepki gösterdi.

Güncel / 03 Eylül 2009 Perşembe 17:36
Bahçeli: Başbakan Türkiye'nin haysiyetini sıfırlamıştır

 

Başbakan ve hü ; kü ; metinin Tü ; rkiye ' nin onurunu , itibarını ve haysiyetini sıfırladığını iddia eden Bahç ; eli , Ermenistan ile diplomatik ilişki kurulması ve sınırın aç ; ılması sü ; recinin başlatmasının hü ; kü ; metin ilkesiz ve teslimiyetç ; i dış politika anlayışının yeni bir tezahü ; rü ; olduğunu savundu .

Yazılı aç ; ıklama yapan Bahç ; eli , Tü ; rkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinin ö ; nü ; ndeki engellerin Ermenistan ' ın uluslararası hukuka aykırı talep , politika ve uygulamaları olduğunu vurguladı .

Bahç ; eli , iki ü ; lke arasında diplomatik ilişki kurulmasının bunun zemininin ve dayanacağı ilkelerin aç ; ık ve somut olarak ortaya konulmasını gerekli kıldığını ifade etti .

Ermenistan ' ın Tü ; rkiye ' nin toprak bü ; tü ; nlü ; ğü ; nü ; sorguladığını ve Doğu Anadolu topraklarına Batı Ermenistan olarak atıfta bulunduğunu hatırlatan Bahç ; eli , ' Ağrı Dağı ' nı da resmi devlet amblemi olarak kabul etmiştir . Bu toprak talepleri anayasa hü ; kmü ; haline getirilmiştir . AK Parti hü ; kü ; metinin kabul ettiği protokollerde Ermenistan ' ın bu konularda anayasasının ilgili hü ; kü ; mlerini gö ; zden geç ; irerek uluslararası hukuka uygun hale getireceğine ilişkin somut bir yü ; kü ; mlü ; lü ; k yer almamaktadır . Tü ; rkiye ' nin toprak bü ; tü ; nlü ; ğü ; nü ; sorgulayan ve bu dü ; şmanca tutumunu inatla sü ; rdü ; ren Ermenistan ' la diplomatik ilişki kurulması AK Parti ' nin başlattığı sü ; recin ikinci temel sakatlığıdır ' ifadesini kullandı .

Soykırım yalanı etrafında hayasızca sü ; rdü ; rü ; len uluslararası kampanyanın ilişkilerin geliştirilmesinin ö ; nü ; ndeki bir diğer engel olduğunu vurgulayan Bahç ; eli , sö ; z konusu protokollerde Erivan yö ; netiminin bu konudaki tutumunu terk etmesine hiç ; temas edilmediğinin altını ç ; izdi .

Tü ; rk-Ermeni kara sınırının 1993 yılında Ermeni işgali nedeniyle kapatıldığını hatırlatan Bahç ; eli , şunları kaydetti : ' AK Parti Hü ; kü ; meti ' nin TBMM ' ye sunmaya hazırlandığı protokollerde bu konuyu hiç ; bir şekilde değinilmemiş , Ermeni işgali yok farz edilmiştir . Protokollerin paraf edilmesinden hemen sonra bir aç ; ıklama yapan Ermenistan Cumhurbaşkanı , Tü ; rkiye ile yü ; rü ; tü ; len sü ; recin Dağlık Karabağ konusundan bağımsız olduğunu ilan etmiştir . Bundan kısa bir sü ; re ö ; nce 13 Mayıs ' ta Ermenistan ' ın Dağlık Karabağ işgali sona ermeden sınırın aç ; ılmayacağı konusunda kamuoyu ö ; nü ; nde aç ; ık bir siyasi yü ; kü ; mlü ; lü ; k altına giren Başbakan Erdoğan , bu konuda hiç ; bir gelişme beklenmediği bir dö ; nemde sınırın aç ; ılması kararını iç ; eren ve bunu somut bir takvime bağlayan protokollerle Tü ; rk milletinin karşısına ç ; ıkmıştır . Tü ; rkiye ' nin bu konuda izlediği haklı ve meşru siyasette ç ; ok ciddi bir kırılma noktası olan protokollerin sakatlıkla malul diğer bir yö ; nü ; de budur . '

MHP TBMM ' DE KARŞI Ç ; IKACAK

MHP ' nin bu konudaki dü ; şü ; ncelerinin ve duruşunun aç ; ık olduğunu anlatan Bahç ; eli , aç ; ıklamasında şu ifadelere yer verdi : ' Bugü ; ne kadar Ermenistan ile yü ; rü ; tü ; len sü ; recin sakatlık ve yanlışlıklarına ilişkin tespitlerinin maalesef bü ; tü ; nü ; yle doğrulandığını savundu . Bu uyarılarımıza duyarsız kalan AK Parti Hü ; kü ; meti Tü ; rkiye ' yi ç ; ok tehlikeli bir yola sokmuştur . Milliyetç ; i Hareket Partisi , Ermenistan ' ın , Tü ; rkiye ' nin toprak bü ; tü ; nlü ; ğü ; nü ; sorgulayan hasmane politika ve uygulamaları değişmediği sü ; reci diplomatik ilişki kurulamayacağını ve Azerbaycan topraklarının işgali sona ermeden de sınırın aç ; ılmayacağını sonuna kadar savunacaktır . Paraf edilen protokoller imzalanarak onay iç ; in TBMM ' nin ö ; nü ; ne getirildiği takdirde Milliyetç ; i Hareket Partisi bü ; tü ; n gü ; cü ; yle karşı ç ; ıkacak , Başbakan ve arkadaşlarının tarih ve millet ö ; nü ; ndeki vebal ve sorumluluklarını bü ; tü ; n aç ; ıklığıyla ortaya koyacaktır . '

BaşbakanTbmmErivanPolitikaErmeniYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı