USD (Alış - Satış) : 3,94 - 3,94 EURO (Alış - Satış) : 4,83 - 4,84

Son üç ayda kalp sorunu yaşayanlar için oruç sakıncalı

Acıbadem Bursa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Neslihan Gülmez, son üç ayda kalp sorunu yaşayanların oruç tutmaması gerektiğini belirtti.

Sağlık / 24 Ağustos 2009 Pazartesi 14:32
Son üç ayda kalp sorunu yaşayanlar için oruç sakıncalı

 

Dr . Neslihan Gü ; lmez , kalp hastaları arasında ' oruç ; tutmaması gerekenler ' ile ' dikkatli davranarak oruç ; tutması gerekenler ' şeklinde bir ayrım yapılabildiğini sö ; yledi .

Şikâ ; yetleri devam eden , kalp problemini son ü ; ç ; ay iç ; inde yaşamış ve kandaki pıhtılaşma problemi nedeni ile kriz veya felç ; geç ; irmiş olan hastalara oruç ; tutmamaları uyarısında bulunan Gü ; lmez , hastalığı tedaviyle kontrol altında tutulabilen , kalp krizi ve by-pass geç ; irmiş , ritim problemi yaşayan ve kalp yetersizliği olan hastaların ise normal diyet kurallarına uymaları ve tedavi programlarındaki ilaç ; dü ; zenine dikkat etmeleri koşuluyla oruç ; tutabileceklerini ifade etti .

Kalp hastalarının yü ; zde yü ; ze yakınının dü ; zenli olarak ilaç ; kullandığını dile getiren Dr . Gü ; lmez , kalp hastaları iç ; in en ö ; nemli mesajın dü ; zen olduğunun altını ç ; izdi .

Gü ; lmez , şö ; yle konuştu : ' İlaç ; lar dü ; zenli alınmalı , yemek , dü ; zenli yenilmeli , uyku dü ; zenli olmalı ve fiziksel tü ; m aktiviteler , dü ; zenli ayarlanmalıdır . Her gü ; n aynı saatlerde ve erken uyumak , dü ; zeni yeniden sağlamaya yardımcı olacaktır . Gü ; ndü ; z saatlerinde bir şey yenilmediği iç ; in enerji sarfiyatına dikkat edilerek , gü ; nlü ; k fiziksel performans ayarlanmalı ; mevcut performans dü ; zeni mü ; mkü ; n olduğunca korunmaya ç ; alışılmalıdır . Sonuç ; ta kalp hastaları , ramazan ö ; ncesi kurmuş oldukları dü ; zeni ramazanda da korumaya gayret gö ; stermelidir . İlaç ; dü ; zenini korurken de sabah kahvaltısından ö ; nce aldıkları ilaç ; ları , sahur ö ; ncesinde , akşam alınan ilaç ; ları da iftar sonrasında almak şeklinde bir dü ; zen geliştirebilirler . '

Yaşam koşullarının da dikkate alınması gerektiğine dikkat ç ; eken Gü ; lmez , klimalı bir ortamda masa başı ç ; alışan bir kimse veya Ramazan ' ı yaylada geç ; iren bir koroner kalp hastasının oruç ; tutabileceğini ; ancak yaz aylarında gü ; neş altında bedenen ç ; alışan sağlıklı bir gencin oruç ; tutamayabileceğini dile getirdi .

İFTARDA YAĞLI YEMEKLER KALP KRİZİNE YOL AÇ ; ABİLİR

Dr . Gü ; lmez , ö ; zellikle bol yağlı , kalorili ve hızlı yenen iftar yemeklerinden sonra kalp krizi geç ; irme riskinin yü ; ksek olduğuna işaret etti .

Dr . Gü ; lmez , şunları sö ; yledi : ' Koroner damarların tıkanmasına bağlı kalp krizi , yıllarca iyi tedavi edilmemiş yü ; ksek tansiyonun kalp kasını yorması ve kalbi bü ; yü ; tmesi , tedavisi zamanında yapılmamış kalp kapağı hastalıkları veya kalp kasının hastalığı gibi nedenlerin yol aç ; tığı kalp yetersizliği varsa , ilaç ; larla kontrol altına alınmış bile olsa oruç ; tutulması risklidir . Kalp yetersizliği olan kişiler genellikle kalp yetersizliği sonucu vü ; cutta artan tuz ve suyu azaltmak iç ; in idrar sö ; ktü ; rü ; cü ; ilaç ; lar kullanırlar , kullanılan bu ilaç ; ların etkisiyle oruç ; zamanı aşırı tuz ve su kayıpları olur , bu durum bayılmalara hatta şoklara neden olabilir . İftarda ise vü ; cutta aşırı su ve tuz yü ; klenmesi ve zaten sınırda pompalama gü ; cü ; olan kalbi aşırı ç ; alışmaya zorlar . Bir de hızlı ve bol yemek sonrası sindirim mide barsak sisteminin kan dolaşımı artar , bu da kalbe yü ; zde 20 daha ilave yü ; k getirir ve aşırı yü ; k kalp yetersizliğine yol aç ; ar . '

SahurFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı