Nigde'de Yazlik Patates Ekimi Yüzde 200 Artti

Patates üretiminde Türkiye’de ilk siralarda yer alan Nigde’nin Altunhisar ilçesinde turfanda patates hasadi baslarken, üretim geçen yila oranla yüzde 200 oraninda artti.

Nigde'de Yazlik Patates Ekimi Yüzde 200 Artti
Yazlik patates ekiminde geçen yila oranla bu yil ekim alanlarinda artis yasandigina dikkati çeken Nigde Tarim ve Orman Il Müdürü Asim Bas Altunhisar’da geçen yil 11 bin 720 dekar alanda patates üretimi yapildigini bu yil sayinin 30 bin dekar alana yükseldigini söyledi.

Asim Bas; “Altunhisar ilçesinde erkenci olarak tabir edilen yazlik patates hasadina baslanildi. Sabah erken saatlerde hasada baslayan çiftçiler, sicak hava nedeniyle ögleye kadar ürün toplama isini tamamliyor. Hasat edilen patatesler Türkiye’nin birçok yerine gönderiliyor. Altunhisar ilçemizde geçen yil 11 bin 720 dekar alan patates üretimi yapilirken bu yil ise üretimi yaklasik yüzde 200 oranin da bir artis ile 30 bin dekar alana yükseldi. Ayrica geçen yil 11 bin dekar alanda 46 bin ton patates rekoltesi elde edilirken, bu yil ise 30 bin dekar alanda 120 bin ton civarinda bir patates rekoltesi elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: İHA