Cari açık düşecek! Bakan Şimşek açıkladı: OVP hedefinin de altında gerçekleşecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dış finansman girişlerindeki olumlu seyrin devam ettiğini vurgulayarak, bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açığın nisanda 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldiğini belirtti. Bakan Şimşek, "Yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini ve yıl sonunda Orta Vadeli Program (OVP) tahmini olan 34,7 milyar doların oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz." dedi.

Cari açık düşecek! Bakan Şimşek açıkladı: OVP hedefinin de altında gerçekleşecek
Cari açık düşecek! Bakan Şimşek açıkladı: OVP hedefinin de altında gerçekleşecek
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından nisan ayı ödemeler dengesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

"DIŞ FİNANSMAN GİRİŞLERİNDEKİ OLUMLU SEYİR SÜRÜYOR"

"Bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık nisanda 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldi." ifadelerini kullanan Şimşek, dış finansman girişlerindeki olumlu seyirin devam ettiğini vurguladı.

"OVP'NİN ALTINDA GERÇEKLEŞECEK"

Şimşek, geçen yılın ilk 4 ayında portföy yatırımlarında 1,5 milyar dolar net çıkış, bu yılın aynı döneminde ise 5,8 milyar dolar net giriş olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

"Orta-uzun vadeli tahvil dahil dış borç çevirme oranları aynı dönemde bankacılık sektörü için yüzde 90'dan yüzde 158'e, banka dışı özel sektör için ise yüzde 72'den yüzde 116'ya yükseldi. Programımız kapsamında attığımız adımlarla uluslararası doğrudan yatırımlarda da artış bekliyoruz. Yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini ve yıl sonunda OVP tahmini olan 34,7 milyar doların oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz.