İşte yeni rakamlar! Bakan Işıkhan'dan 'Refah payı' mesajı

Ocak-Haziran dönemi için SSK, Bağ-Kur ve memur emekli zammı refah payı ile birlikte yüzde 49,25 olarak uygulanıyor. En düşük emekli maaşı ise 10 bin TL olarak belirlendi. Temmuz zammı ile tüm emekli maaşları yeniden artacak. 16 milyon emekli Temmuz ayında yapılacak artışları beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan refah payı sorusunu yanıtladı.

İşte yeni rakamlar! Bakan Işıkhan'dan 'Refah payı' mesajı
 Emekli zammı, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları sonrası belli olacak. Temmuz ayı başında refah payı hariç SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisinin zam oranı kesinleşecek.

Ocak ayında yüzde 49,25 oranında eşit zam alan SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı emeklileri için yeni zam dönemi yaklaşıyor. Temmuz ayında milyonlarca emeklinin ve memurun maaşları değişecek.

Maaş artışlarını ise enflasyon oranları belirleyecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon kadar artış alırken memurlar ve memur emeklileri de yüzde 15'lik Ocak artışının üzerinde oluşan enflasyon oranını fark olarak alırken yüzde 10'da toplu sözleşme artışı yapılacak.

Ancak bütün bunların yanında emekliler için enflasyonun üzerinde bir de refah payı uygulaması bekleniyor. Bunun yanında 10 bin liraya çıkartılan taban maaşın da artırılması ve kök maaşı düşük olanlar için sıfır zam tehlikesinin önlenmesi de gündemde. Bu yönüyle emekliler ve memurlar için ikili bir zam formülü devreye alınacak.

BAKAN IŞIKHAN 'EMEKLİYE REFAH PAYI' SORUSUNU YANITLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan gazetecilerin sorularını cevaplarken asgari ücrete bir ara zam düşünülmediğini ancak emekliler için refah payı oranının ise Temmuz ayında belli olacağını açıklamıştı.

'Ekonomik veriler iyiye gidiyor, asgari ücrete ek zam olmayacak' yanıtını veren Bakan Işıkhan, emekliye refah payı için de 'Her şey için çok erken. Temmuz ayını bekleyelim.' dedi.


İşte yeni rakamlar! Bakan Işıkhan'dan 'Refah payı' mesajı

Temmuz ayının üçünde açıklanacak enflasyon rakamlarıyla birlikte 6 aylık oran ortaya çıkmış olacak. Bu oranın belli olmasından sonra ne kadar refah payı verileceği ve en düşük emekli maaşı düzenlemesinin nasıl olacağı belli olacak.

Bugüne kadar gelen verilere göre Temmuz ayında 6 aylık enflasyon rakamının da kaç olacağı hesaplanıyor. Gerek 4 aylık enflasyon oranının yüzde 18'i geçmesi, gerek Merkez Bankası'nın 5. Ay enflasyon rakamının yüzde 76'yı bulacağını açıklaması ve piyasa katılımcıları anketinden çıkan sonuçlara bakıldığında yıl sonunda 6 aylık enflasyonun yüzde 25-30 bandına ulaşması bekleniyor.

Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışının yüzde 25-30 bandında oluşması hesaplanırken memurlar ve memur emeklilerinin yüzde 10'luk toplu sözleşme ve fark ile birlikte artış oranının da yüzde 20-25 arasına ulaşması bekleniyor.

ENFLASYON RAKAMLARININ KESİNLEŞMESİ SONRASI REFAH PAYI DEĞERLENDİRİLECEK

Bu oranlar netleştikten sonra refah payı için hükümet bir karar verecek. Bugüne kadar yapılan refah payı artışlarına benzer bir karar alınırsa 5-15 puanlık ekleme yapılması gerçekleşebilir.

ZAMLAR EŞİTLENİR Mİ?

Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin artışı memurlar ve memur emeklilerinin artışından düşük kalmış ancak alınan bir kararla tüm artışlar yüzde 49,25 oranında eşitlenmişti. Temmuz ayında ise memurlar ve memur emeklilerinin zam oranı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden düşük kalacak.
Bunun sebebi ise toplu sözleşme artışlarından kaynaklanıyor. Bu durumda Ocak ayında yapılan uygulamanın bir benzeri gündeme gelebilir ve zamların eşitlenmesi sağlanabilir. Tüm bu kararlar 3 Temmuz ayında açıklanacak Haziran enflasyonundan sonra verilecek.

10 BİN TL EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DEĞİŞECEK Mİ?

Emeklilere yapılacak oransal artışların yanında taban maaşın da yükseltilmesi gündemde. Ocak ayında 7.500 TL'den 10 bin liraya çıkartılan taban maaşın Temmuz'da yeni bir artışla yükseltilmesi bekleniyor. Bu durumda hem kök maaşı düşük emeklilerin görece zam almalarına rağmen 10 bin liranın altında kalacakları için 'sıfır zam' almaları önlenmiş olacak hem de emeklilerin en düşük maaşlarının alım gücü yükseltilecek.

İşte yeni rakamlar! Bakan Işıkhan'dan 'Refah payı' mesajı

Burada beklentiler 6 aylık enflasyon ve refah payı ile birlikte taban maaşın da aynı oranda artırılması. Bu durumda taban maaşın 14-15 bin bandına yükseltilmesi söz konusu olacak. Zamlardan sonra kök maaşı bu rakamın altında kalan tüm emeklilere seyyanen artışla destek verilecek ve alacakları aylıklar yeni rakama tamamlanacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI VE REFAH PAYI İÇİN YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR

Enflasyon kaynaklı artışlar yasa gereği düzenli olarak Ocak ve Temmuz aylarında yapılıyor. Refah payı ve taban maaş artışı gibi uygulamalar için yasal düzenleme gerekiyor. Hükümet 3 Temmuz sonrası bu kararları verirse yeni rakamlar bir yasa maddesi olarak Meclis'e gönderilecek ve yasa çıktıktan sonra uygulanacak.

Yasanın çıkması maaş günlerine yetişirse ödemeler yeni rakamlardan yapılıyor. Yetişmediği takdirde oluşacak farklar aynı ay içinde yani Temmuz ayında emeklilerin hesabına belirlenen bir takvim çerçevesinde yatırılıyor.