Milyonların gözü temmuz zammında: Memur ve emeklinin ne kadar maaş alacağı belli oluyor

Memur ve emekli zammı için gözler temmuz ayına çevrilmiş durumda. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayı enflasyon rakamlarını duyurdu. Son olarak Haziran ayı enflasyonu ise Temmuz'da belli olacak. Mayıs ayı enflasyonu yıllık 39.59 olurken aylık ise 0.04 oldu. Memur ve emeklinin alacağı ücret için hesaplamalar yapıldı. En düşük memur maaşı ortaya çıktı. Peki 2023 Emekli ve memur maaşları ne kadar, kaç TL olacak? İşte, emekli ve memur zammında son durum...

Milyonların gözü temmuz zammında: Memur ve emeklinin ne kadar maaş alacağı belli oluyor
Milyonların gözü temmuz zammında: Memur ve emeklinin ne kadar maaş alacağı belli oluyor
Emekli ve memur maaşlarına yapılacak ikinci dönem zammında rakam netleşiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücret, memur ve emekli maaşlarını etkileyecek mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Emekli ve memur maaşları her yıl ocak ve temmuz döneminde belirlenen toplu sözleşme oranına 6 aylık enflasyon farkının eklenmesiyle hesaplanıyor.

2023 Ocak döneminde memur zammı enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı yüzde 8, Temmuz zammı yüzde 6 olarak belirlenmişti.

Temmuz zammını 6 aylık enflasyon oranı dönemlik memur zammı belirlenecek. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları temmuz ayında Ocak - Haziran dönemindeki enflasyon oranında artırılacak.

TÜİK, şimdiye kadar 5 aylık enflasyon rakamlarını açıkladı. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarındaki toplam aylık enflasyon yüzde 13,26 olarak hesaplandı. Gelecek ay Haziran ayı enflasyonun da açıklanmasıyla 6 aylık rakamlar ortaya çıkacak.

Mayıs ayına kadar 5 aylık enflasyonla hesaplanan rakamlara göre memur ve memur emeklisi 2023 yılı ikinci altı ayı için yüzde 13,26 zam alacak. Bu rakamlara refah payı dahil değil.

Bu hesaplamalarla en düşük memur maaşı 12 bin 890 lira olacak.

Memur emeklisi aylığı 8 bin 604 lira olacak.

En düşük emekli aylığı 8 bin 494 lira olması bekleniyor.