Balikçilar Gölde Yasak Sezonda Hayalet Ag Avliyor

Konya’nin Beysehir ilçesinde tatli su baligi avcilari, devam eden avlanma yasaginda gölden hayalet aglari temizliyor.

Balikçilar Gölde Yasak Sezonda Hayalet Ag Avliyor
Tarim ve Orman Bakanligi tarafindan yürütülen ve Beysehir Gölü’nde baslatilan hayalet aglarin göl sularindan temizligi projesi bu yil da devam ediyor. Proje çerçevesinde çalismalar Konya Il ve Beysehir Ilçe Tarim ve Orman Müdürlüklerinin gözetiminde isin verildigi Beysehir Su Ürünleri Kooperatifi’ne üye balikçilar tarafindan gerçeklestiriliyor. Avlanma yasaginin oldugu bugünlerde göl açiklarina tekneleriyle çikan balikçilar, göl sularinin derinliklerinde yer alan hayalet aglari su yüzeyine çikariyor. Teknelere toplanip kiyilara getirilen aglar imha edilmek üzere su ürünleri görevlilerine teslim ediliyor. Çalisma karsiliginda yakit destegi verilen balikçilar, bu mesaileriyle aile bütçesine de katki sagliyor.

Çalismalara katilan, Beysehir Gölü’ne kiyisi bulunan Çiftlik Mahallesi’nde balikçilik yapan Ibrahim Erdogan, gölün hayalet aglardan temizlenmesine yönelik faaliyetlerin yeni avlanma sezonunun baslangiç tarihine kadar sürecegini belirtti.

Balikçi arkadaslariyla birlikte bu mesaiyi gerçeklestirdiklerini anlatan Erdogan, “Yasak nedeniyle su anda göl yüzeyinde aglar yokken bu sularin dibindeki hayalet aglari gölden çekip kiyiya getiriyor ve görevlilere teslim ediyoruz” dedi.

Yürüttükleri isin oldukça zor ve mesakkatli bir is oldugunu aktaran Erdogan, “Bu aglar 5-10 senedir belki de daha uzun süredir gölde atil vaziyette kalmis, dibe çökmüs, çamurun balçigin içinde bulunuyor. Göl dibinde av yapmaya da devam ediyor. Bunlari 4-5 arkadas birlikte yardimlasip göl dibinden çekip teknemize toplamaya çalisiyoruz. Tahmin ettigimiz mevkiler var, aglarin toplanabilecegi, birakilmis olabilecegi yerler buralar. Burada çalismalarimiz yogunlasiyor. Kancalari atiyoruz tabana kadar. Kancalarin degdigi yerde sürütüyoruz ve sepet, hayalet ag ne varsa takiliyor. Su yüzeyine böylece çikariyor teknemize aliyoruz. Bize verilen toplama görevimizi bu sekilde yerine getiriyoruz. Bugün 2-3 bin metre ag ile sepetler bulundu, kiyiya getirdik” ifadelerini kullandi.

Balikçi Musa Yilmaz da, çalismalara kendisinin de teknesiyle katildigini belirterek, “Gölde su anda hayalet ag temizleme isleriyle ugrasiyoruz. Bizi de görevlendirdiler. Bulanimiz da oldu, bulamayanimiz da oldu. Çünkü göl o kadar çok otlu ki, tabandan çikarma sansimiz da zor oluyor. Zor da olsa çalismalari yürütüyoruz. Kayigimizin kancasini saliyoruz 8-10 metre asagiya, takilan aglari kayigimizin içerisine doldurup kiyiya getiriyoruz” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.