Önerge AK Parti grubuna gönderildi! Emekli ikramiyesi ne zaman yatacak?

Emekli ikramiyesi için yeni önerge AK Parti grubuna gönderildi ve Meclis süreci başladı. Çalışan emekliye 5000 TL ikramiye düzenlemesi için çalışmalar tamamlandı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Cumhuriyet ikramiyesi alamayan 4,7 milyon emekliye ödeme yapılacak. 'Çalışan emekliye ikramiye ne zaman yatacak' sorusu en çok merak edilenler arasına girdi. Cumhuriyet ikramiyesi sigorta tahsis numarasına göre hesaplara yatacak.

Önerge AK Parti grubuna gönderildi! Emekli ikramiyesi ne zaman yatacak?
Önerge AK Parti grubuna gönderildi! Emekli ikramiyesi ne zaman yatacak?
Çalışan emeklilere 5000 TL ikramiye verilecek. Başkan Erdoğan'ın talimatı sonrası 5000 TL emekli ikramiyesi için çalışmalar tamamlandı. 5000 TL ikramiye ne zaman yatacak? Emekli ikramiyesi için yeni önerge AK Parti grubuna gönderildi ve Meclis süreci başladı.

ÇALIŞAN EMEKLİYE İKRAMİYE İÇİN YENİ ÖNERGE AK PARTİ GRUBUNA GÖNDERİLDİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları sonrası çalışması yapılan 4,7 milyon çalışan emekliye ikramiye ödemesi AK Parti grubuna gönderildi ve Meclis süreci başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Emekli olup fiilen çalışmaya devam etmeyen emeklilerimize 5 Bin TL ikramiye ödemesi yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile tek seferlik verilecek ikramiyeden kapsam dışında tutulan emeklilerin de faydalanması için çalışma başlatıldı" denildi.

5000 TL EMEKLİ İKRAMİYESİ 12 MİLYONU AŞKIN VATANDAŞA ÖDENDİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın taliamtı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Ocak zammı öncesi bütçe sınırlarını zorlayarak milyonlarca emekliyi rahatlatan 5000 TL emekli ikramiyesi düzenlemesini masaya getirdi. 15 Kasım öncesi SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı ayırt etmeden tüm çalışmayan emeklilere 5000 TL emekli ikramiyesi ödendi.

Düzenlemenin maliyeti 60 milyar TL'yi aşarken, dul ve yetim de hisseleri oranında emekli ikramiyesi aldı. Burada yüzde 75 hissesi olan 3750 TL, yüzde 50 hissesi olan 2500 TL ve yüzde 25 hissesi olan dul ve yetime 1250 TL Cumhuriyet ikramiyesi ödemesi yapıldı.

ÇALIŞAN EMEKLİLERE DE İKRAMİYE VERİLECEK

Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla emeklilere ödenen 5 bin liralık ikramiyenin kapsamı genişletiliyor. Daha önce çıkartılan düzenleme ile 1-31 Ekim tarihleri arasında çalışan ya da kendi işini yapan emeklilere ödeme yapılmamıştı. Bunun dışında 5 bin liralık ikramiyeden 1,6 milyon civarında Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı çiftçinin yanı sıra emekli muhtar, belediye meclisi ve il genel meclisi üyeleri de yararlanamadı.

Yine daha önce vergi mükellefi olmuş ancak faaliyetini sonlandırmasına rağmen ticaret odasında kaydı silinmemiş esnaf da ikramiye alamamıştı. Hizmet akdiyle çalışan ve Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyen emekliler de ikramiyeden yararlanamadı.

BAŞKAN ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Emeklilerin bu sorunları Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a aktarıldı. Başkan Erdoğan, kendisine iletilen bilgiler üzerine Hazine ve Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarıyla görüşülmesini, iki bakanlığın bu konuda bir çalışma yapmasını istedi.

Talimat üzerine çalışmaya başlayan iki bakanlık ikramiyenin kapsamını genişletecek hazırlığı tamamladı. Böylece 5 bin liralık ikramiyenin ödenmediği çalışan emekliler için de bir formül bulundu.

Bu konudaki çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Erdoğan, "Açıkçası emeklilerimizin bir kısmının dışarıda bırakılması şahsen bizim de içimize sinmeyen, bizim de hakkaniyetli bulmadığımız bir durumdu. Dahası bunun çiftçi ve esnaf emeklilerimizin içinde yer aldığı diğer emeklilerimizde bir gönül kırgınlığına sebep olduğunu üzüntüyle müşahede ettik. Pazartesi günkü kabine toplantımızda Çalışma ve Maliye Bakanlarımıza gerekli düzenleme ve düzeltmelerin süratle yapılması talimatını verdim" dedi.

ÇALIŞAN EMEKLİYE 5000 TL EMEKLİ İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Söz konusu yasal düzenlemenin önümüzdeki hafta Meclis'e gelmesi sonrası yasalaşma süreci sonrasında emeklilerin 5 bin liralık ödemelerinin Aralık ayı içinde yapılması bekleniyor. İkramiye ödemeleri emeklilerin maaş aldıkları banka hesaplarına otomatik olarak yatırılıyor. bunun için bir başvuru ya da belgeye ihtiyaç duyulmuyor.

Çalışmayan emeklilere ödemeler 11-12-13-14 Kasım tarihlerinde yapıldı. Burada SSK'lılar tahsis numarasına göre 11-12-13 Kasım tarihinde emekli ikramiyesi ödemesi alırken, Bağ-Kur'lu ve emekli sandığı emeklileri de 14 Kasım'da ödemesini hesaplarda gördü.

Yine aynı şekilde ödemelerin yapıldıması durumunda Aralık ayının 15'inden önce emekli ikramiyesi hesaplara yatacak.

DUL VE YETİMLER DE ALACAK

İkramiye ödemeleri vefat eden sigortalıların eş ve çocuklarına da yapılıyor. Burada ödemeler hisse oranında gerçekleştiriliyor. Söz konusu 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamamış olan dul ve yetimler için de ödeme gerçekleştirilmesi bekleniyor.