Siddetli Firtina Ve Dev Dalgalar 92 Balikçi Teknesine Zarar Verdi

Zonguldak’ta firtina ve dev dalgalarin vurdugu balikçi teknelerinde hasar tespiti tamamlandi. Zonguldak Valisi Osman Hacibektasoglu, il genelinde ruhsatli toplam 92 balikçi teknesinin hasar gördügünü açikladi.

Siddetli Firtina Ve Dev Dalgalar 92 Balikçi Teknesine Zarar Verdi
Zonguldak’in Eregli ilçesinde firtinada batan Kafkametler adli Türk bandirali kuru yük gemisinin kayip 11 mürettebatini arama çalismalari yerinde takip eden Vali Osman Hacibektasoglu, siddetli firtina ve dev dalgalarin vurdugu Zonguldak’in il genelinde baslatilan balikçi teknelerindeki hasar tespiti çalismalarinin bitirildigini ifade etti.

Il Tarim ve Orman Müdürlügü’ne kayitli toplam 92 balikçi teknesinin hasar gördügünü kaydeden Vali Hacibektasoglu, "Bütün limanlarimizda, balikçi teknelerimizin hepsinin tespiti yapildi. Su anda yanlis hatirlamiyorsam Eregli ve Alapli basta olmak üzere Zonguldak’taki tüm limanlarda bulunan 92 tekne hasar gördü. Il Tarim ve Orman Müdürlügü ekiplerimiz, kendi sistemlerine kayitli, ruhsatli teknelerimizin hasar kayitlarini yaptilar. Diger islemleri yürütmek üzere Liman Baskanligi’na ilettiler. Onlar da tespitlerini yapacaklar" dedi.

Hasarli tekneler vinçle karaya çikartildi

Kdz. Eregli ilçesindeki liman içerisindeki teknelerin tamamlanan hasar tespitinin ardindan balikçi barinaginda tahliye islemleri baslatildi. Firtinada sikisan ve hasar gören tekneler, vinçler yardimiyla kaldirilarak, barinaktan çikarildi. Sahil bandindaki bos alanlara konulan tekneler, çekiciye yüklenerek bakim ve onarimdan geçirilecegi bölgelere götürüldü.

Çatisi hasar gören 57 okul 10 günde onarilacak

Vali Hacibektas, firtinada Milli Egitim Bakanligi’na bagli 57 okulun da çatisinda büyük hasarlar olustugunu açiklayarak, tüm okullarin 10 gün içerisinde egitim ve ögretime hazir hale gelecegini duyurdu. Hacibektasoglu, "Cumhurbaskanimizin talimatlari dogrultusunda ilgili tüm bakanlarimizin dikkati bu bölgede. 57 okulumuzun çatisinda ciddi hasar var. Bugün ayin 20’si. Ayin 30’una kadar bütün okullarimizda tüm hasarlar onarilmis olacak. Normal bir sekilde egitim ve ögretim devam etmis olacak. Eregli ve Alapli basta olmak üzere Zonguldak’taki tüm limanlarda toplam 92 tekne hasar gördü. Tabii bunlar bize bildirilen, tespit edebildiklerimiz bunlar. Gelen ihbarlar olursa, onlar da tespit edilecektir" ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.