Van'da 569 Çiftçiye Sertifikali Arpa Tohumu Dagitildi

Van’da 569 çiftçiye, yüzde 75 hibeli 802 ton sertifikali arpa tohumu dagitildi.

Van'da 569 Çiftçiye Sertifikali Arpa Tohumu Dagitildi
Tarim ve Orman Bakanligi, Van Valiligi ve Van Büyüksehir Belediyesinin isbirligiyle 569 çiftçiye 802 ton sertifikali arpa tohumu dagitimi yapildi. Van Tarim Kredi Kooperatifinde düzenlenen tohumluk arpa dagitim etkinliginde konusan Van Valisi ve Büyüksehir Belediye Baskan Vekili Ozan Balci, proje için 10 milyon 30 bin 625 TL bütçe ayrildigini belirtti.

Van’in tarim ve hayvancilik sehri oldugunu ifade eden Vali Balci, “Her zaman çiftçiye, üreticiye, tarima dost bir idareci vali olarak çiftçilerimizi zenginlestirmek bizim en büyük idealimiz. Burasi zaten tarim memleketi. Tarim, özel olarak ilgilendigimiz alan. Çiftçilerin dertleriyle dertleniyoruz. Büyüksehir Belediyesi olarak çiftçiye sertifikali tohum dagitabilmek için 50 milyon TL ayarladik. Bugday dagittik, arpayi dagitiyoruz. Insallah ilkbaharda korunga, yonca ve silajlik misir gibi ürünleri de dagitacagiz. Her zaman çiftçinin yanindayiz” dedi.

Törende konusan AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ise 1990’li yillarda 8 milyon küçükbas hayvan varligiyla Türkiye’de birinci sirada yer aldiklarini animsatarak, “Yaylalarin yasak olmasi, PKK’nin bölgede yaptigi tahribat, yaptigi hakaret yaptigi kötülük nedeniyle birçok fabrikamiz kapatildi. Su anda sadece 3,5 milyona yakin küçükbas hayvanimiz, 600’e yakin yaylamiz var. Bunlarin tümü çiftçilerimizin kullanimina açildi. Insallah çok güzel günleri tekrar yakalayacagiz” ifadelerini kullandi.

Konusmalarin ardindan tohum dagitimi gerçeklestirildigi programa Tarim ve Orman Il Müdürü Ibrahim Görentas, Van Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Tusba Tarim ve Orman Müdürü Bülent Veziroglu ve çiftçiler katildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.