Gaziantep Itfaiyesi 24 Saat Görev Basinda

Gaziantep Büyüksehir Belediyesi Itfaiye Daire Baskanligi ekipleri, 2022 yilinda 3 bin 659 yangina ve 2 bin 406 kurtarma olayina müdahale etti.

Gaziantep Itfaiyesi 24 Saat Görev Basinda
Gazi sehrin dört bir kösesinde ve ilçelerde bulunan 13 itfaiye istasyonunda 24 saat hazir bulunan Büyüksehir Belediyesi itfaiye ekipleri yangin ve kurtarma olaylarina karsi 391 egitimli personel, 69 araç ile mücadele etti. 2022 yilinda özellikle sicak geçen yaz aylarindaki yanginlarla mücadele eden ekipler; fabrika, is yeri, bina, araç, arazi, ekili alan, orman ve trafolarda çikan 3 bin 659 yangina müdahale ederek söndürdü.

Gaziantep Itfaiyesi’nin 2022 yili içinde müdahalede bulundugu en büyük olaylar arasindaysa geçen Temmuz ayinda Burç Ormani’nda çikan yangin yer aliyor. Ormanlik alanda çikan ve ormanin tamamini tehdit eden büyük yanginda ekipler 1 saat gibi kisa bir süre içerisinde yangini büyümeden kontrol alarak büyük bir basari örnegi gösterdi.

2 bin 406 kurtarma çalismasi yapildi

Gaziantep Itfaiyesi ayrica vatandaslardan gelen ihbarlar sonucu asansörde kalma, bogulma, is kazasi, kapali alanda mahsur kalma, trafik kazalarinda sikisma, soba zehirlenmeleri, dogal afetlere mücadele çalismalari, intihar girismeleri gibi 2 bin 406 farkli olayda çalisma yürüttü. 773 hayvan için de kurtarma operasyonu gerçeklestirildi.

Itfaiye haftasinda görev sehidi itfaiye personelleri anildi

25 Eylül- 1 Ekim Itfaiye Haftasi çerçevesinde bir dizi etkinlik düzenleyen Büyüksehir Belediyesi Itfaiye Daire Baskanligi, yil içinde görevleri basinda sehit olan 4 itfaiye personelini de andi. Sehreküstü Itfaiye Istasyonu’nda görev sehidi itfaiye personellerinin mesai arkadaslari, aileleri ve Büyüksehir Belediyesi yöneticilerinin katilimiyla düzenlenen anma etkinliginde mevlid-i serif okutuldu.

93 vatandas alevlerin arasindan kurtarildi

Yangin ve kurtarma çalismalarinda 93 vatandasi yangin esnasinda alevlerin içerisinden çikaran itfaiye, bin vatandasiysa trafik kazasi sonucu sikistiklari araçtan kurtarirken, intihar girisimlerine de müdahale etti. Itfaiye 2022 yili içinde 5 bin 292 vatandasin imdadina kostu.

Egitim ve bilinçlendirme egitimleri düzenleniyor

Vatandas ve ögrencilere yönelik yangin ve dogal afetlerde yapilmasi gerekenlerle ilgili egitim ve bilinçlendirme çalismalari da yürüten Gaziantep Itfaiyesi, Gaziantep Valiligi ve Gaziantep Orman Isletme Müdürlügü is birliginde muhtemel yanginlarinda kullanilmak üzere Gaziantep’in 180 orman köyüne, yanginla mücadele ve önlemeye yönelik malzeme dagitimi yapti.

Öte yandan Itfaiye Daire Baskanligi kent genelinde baslattigi deprem bilinci egitimleri ile 10 bin ögrenciye afet riskine karsi egitim vererek acil durum çantasi hediye etti.

Itfaiye Haftasi etkinlikleri çerçevesinde Makine Mühendisleri Odasi Gaziantep Subesi ile birlikte Endüstriyel Tesislerde Yangin Güvenligi konferansi ve sergisi de yapildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.