Balikçilarin Gün Dogmadan Baslayan 'Hal' Mesaisi

Ordu’da denizlerde yeni av sezonunun baslamasiyla birlikte balik halinde de yogunluk yasaniyor. Her gün günes dogmadan gerçeklestirilen mezat ile tonlarca balik satisa çikarilip önce aliciyla, sonra tezgahlarla bulusturuluyor.

Balikçilarin Gün Dogmadan Baslayan 'Hal' Mesaisi
Denizlerde 1 Eylül tarihinde baslayan yeni av sezonuyla birlikte Karadenizli balikçilarin aglari baliklarla dolarken, tutulan baliklarin gün dogmadan satisi ile ilgili de yogunluk yasaniyor. Altinordu’daki Kumbasi Limani içerisinde bulunan balik halinde gece yarisindan sonra hareketlilik yasaniyor. Kasalarla hale getirilen baliklar, mezat usulü ve direkt olarak satisa çikartilirken, tonlar balik saatler içerisinde tükeniyor. Halde palamut baligini bollugu ise dikkat çekiyor.

“Bu yil herkesin yiyecegi kadar palamut var”

Persembe ilçesinde balikçilik yapan Erdal Çamas, sabah gün dogmadan hale geldiklerini belirterek, “Her sabah saat 04.00 gibi buraya geliyoruz ve kismetimizi aliyoruz. Palamut su anda Zonguldak Eregli taraflarinda bol var. Bu yil herkesin yiyecegi kadar palamut var” dedi.“Her sabah erken saatte geliyoruz”

Giresun’dan Ordu’daki balik haline gelen Balikçi Rasit Has, “Burada ürünler ve hal güzel. Saat 04.00 gibi geldim, malimi yükledim ve sabah tezgahta olacak. Bu her sabah devam edecek. Bu sene palamutlar çok güzel” diye konustu.“Buradaki mesai saat 04.00 gibi basliyor”

Ordu Balik Hali’nde Toptanci Tahir Engin Topal, palamut baliginda yogunluk oldugunu ifade ederek, “Su anda Zonguldak tarafindan palamut geliyor, bizim burada su an palamut yok. Fiyatlar bugün 3 gün öncesine göre uygun, satislar biraz daha hizli, baliklar da artti. Balikçilarim sabahin erken saatlerinde geliyorlar, farkli illerden de gelenler oluyor ve ekmek parasi için balik alip gidiyor. Çesit baliklarinda ürün az oldugu için ihale usulü ile satisa çikiyor” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.