Borrell Açiklamasi 'Putin Ukrayna'yi Yok Etmek Istiyor Ve Askeri Olarak Basarili Olamiyor''

AB Dis Iliskiler ve Güvenlik Politikasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Birlesmis Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde yaptigi konusma sonrasinda düzenledigi basin toplantisinda, “Putin Ukrayna’yi yok etmek istiyor ve askeri olarak basarili olamiyor’’ dedi.

AB Dis Iliskiler ve Güvenlik Politikasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptigi konusma sonrasinda basin toplantisi düzenledi.

Borrell, “Tehlikeli bir dünyada yasiyoruz. Birlesmis Milletler Güvenlik Konseyi’nin bir daimi üyesi, uluslararasi kurallara dayali düzenin en temel diregi olan Birlesmis Milletler Sözlesmesini ihlal ediyor” dedi.

Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin’in Rusya’nin su anda isgal ettigi ve yeniden açik bir sekilde kitle imha silahlari kullanmakla tehdit ettigi Ukrayna topraklarinda yasadisi "referandum" ve Rusya’da kismi seferberlik ilan ettigini hatirlatan Borrell, “Rusya’nin bu eylemleri, yalnizca Ukrayna’da degil, Avrupa’da ve baska yerlerde baris ve güvenligi tehdit etmeye devam ediyor. Artan gida güvensizligi ve enerji fiyatlari seklinde ciddi küresel sonuçlar doguruyor. Burada toplanan dünya liderleri bunu kinamak için birlesmelidir’’ dedi."Sorumsuz ve alayci’’

Rusya tarafindaki son gelismeleri sorumsuz ve alayci olarak niteleyen Borrell, “Bu, Ukrayna’ya verilen kararli destegi baltalamaya yönelik sorumsuz ve alayci bir girisimdir. (Vladimir Putin) O, Birlesmis Milletler’in degerlerine hiç aldiris etmedigini gösterdi. Baskan Putin, Birlesmis Milletler’in ve bu Konseyin degerlerine tam bir kayitsizlik göstererek hareket ediyor. Dünya toplumu birlik olmali, bunu reddetmeli, baris ve ilerleme için çalismali. Simdi Baskan Putin, bu kismi seferberlik yoluyla savasin maliyetini Rus nüfusuna dogru daha da genisletmek istiyor. Bir sey açik, Putin Ukrayna’yi yok etmek istiyor ve askeri olarak basarili olamiyor’’ ifadelerini kullandi.

“Her gün Rus birliklerinin isledigi vahseti ögreniyoruz”

Ukrayna halkinin magduriyetine dikkat çeken Borrell, “Rusya, Ukrayna halkinin üzerine büyük bir aci getirdi. Her gün Rus birliklerinin isledigi vahseti ögreniyoruz. Bunlar, sevdiklerini bir daha asla göremeyecek olan parçalanmis ailelerin trajik hikayeleridir. Geçen nisan ayinda Ukrayna’ya gittigimde Bucha’da öldürülen insanlarin cesetlerinin mezardan çikarildigina bizzat sahit oldum. Mariupol’den, insanlarin kasten aç birakildigi yerleri gördük. Simdi, Izyum bölgesinden gelen son görüntüler, Rusya’nin herhangi bir uluslararasi kural ve ilkeyi tanimadiginin bir baska göstergesi’’ dedi.“Ukrayna Bassavciligina yardimci oluyoruz”

Uluslararasi yargiya AB’nin desteginin sürecegini bildiren Borrell, “Açik konusayim. Rusya siyasi liderligi ile Ukrayna’da uluslararasi hukuku ve uluslararasi insancil hukuku ihlal eden herkes sorumlu tutulacaktir. Uluslararasi Ceza Mahkemesi (ICC), Avrupa Birligi’nin sarsilmaz destegine güvenebilir. ICC’yi mali ve teknik olarak destekliyor ve kanit toplama dahil olmak üzere egitim, uzmanlik ve ekipman saglayarak Ukrayna Bassavciligina yardimci oluyoruz. Rusya, Birlesmis Milletler Sözlesmesinin ilkelerine saygi göstermeli ve bu yasadisi planlari tersine çevirmelidir’’ dedi."Rusya, baris ve güvenligi tehlikeye atiyor’’

Rusya’nin eylemleri nedeniyle kinanmasi gerektigini söyleyen Borrell, "Ukrayna Cumhurbaskani Vladimir Zelenskiy’nin dün burada Birlesmis Milletler Genel Kurulu’nda söyledigi gibi, Savas isteyen tek kisi Putin. Bu savas onun savasidir. Rusya, benzeri görülmemis bir ölçekte uluslararasi baris ve güvenligi tehlikeye atiyor. Ancak, Ukrayna’nin yaninda durma kararliligimizi, birligimizi, Ukrayna’nin toprak bütünlügünü ve egemenligini gerektigi kadar savunma yetenegine kapsamli destegimizi sarsmayacaklar. Ama en önemlisi, burada toplanan tüm liderler, Birlesmis Milletler’de oturan uluslararasi toplum, Baskan Putin’in aldigi sorumsuz ve tehlikeli bir pozisyon olan nükleer silah kullanma tehdidini güçlü bir sekilde kinamak zorunda” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI