110 Yillik Konserve Fabrikasi Ilgi Bekliyor

Kars’ta 110 yil önce Ruslar tarafindan yapilan konserve fabrikasi ve üzerindeki devasa soguk hava depolari gün yüzüne çikarilmayi bekliyor.

110 Yillik Konserve Fabrikasi Ilgi Bekliyor
1877-1878 Osmanli Rus savasindan sonra 40 yillik Rus ilhaki döneminde 1. Dünya Savasi’nda ordunun iasesini saglamak için Ruslarin bölgede kurdugu konserve fabrikasinin son durumu, içler acisi vaziyette bulunuyor.

Her gün yüzlerce yerli ve yabanci turistin ziyaret ettigi Kars’ta Dereiçi bölgesinde bulunan ve Rus mimarisinin izlerini tasiyan konserve fabrikasi ile soguk hava depolarinin gerekli restorasyonlarinin yapilarak sanat merkezine dönüstürülmesi bekleniyor.

Kültürel Miras Uzmani ve Tarihçi Faruk Torunoglu, konserve fabrikasi ve soguk hava depolarinin bir an evvel restorasyonunun yapilmasi gerektigini belirtti.“Fabrika 1. Dünya Savasi’nda Rus ordusunun ihtiyacini karsiladi”

Torunoglu, “1877-1878 Osmanli Rus harbinden 40 yil boyunca Rus ilhakinda kalan Kars’ta Ruslar çesitli mimari faaliyetlerde bulunmuslar. Sehir merkezinde gördügümüz sivil mimarinin yaninda, birçok da askeri mimari bulunmaktadir. Ruslarin 1. Dünya Savasi’nda ordunun ihtiyacini karsilamak için konserve fabrikasinin önündeyiz. Kars’in hayvancilikla olan ilgisini degerlendirmek için yapilan konserve fabrikasinin yani sira yukarida devasa soguk hava depolari bulunmaktadir” dedi.“Bir an evvel turizme kazandirilmasi gerekiyor”

Torunoglu, “2000’li yillardan sonra askeriyenin bosalttigi bölge tamamiyla terk edilmis ve atil durumda kalmisti. Su anda tahribe ugrayan bölgenin bir an evvel turizme kazandirilmasi gerekmektedir. Çünkü devasa binalarin oldugu tarihsel ve sanatsal açidan güzel yapilarla kapli bir alandir” diye konustu.

Albay Georgy Pavlovich Zakharian tarafindan planlari çizilen fabrika binasinin yani sira yapinin üst kisminda da devasa soguk hava depolari bulunuyor.

Günümüze kadar gelen 110 yillik fabrika, atil vaziyetten kurtarilarak turizme kazandirilmayi bekliyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI